Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać najlepszą butelkę do karmienia dziecka?

2022-06-21
Jak dobrać najlepszą butelkę do karmienia dziecka?

 

 

 

 

 

 

 

 

Butelki do karmienia – jak wybrać odpowiednią butelkę dla maluszka?

Wybór właściwej butelki dla niemowląt jest dość skomplikowanym zadaniem. Na rynku jest ich tak wiele rodzajów, że ciężko zdecydować się na konkretną. Butelki dla dzieci różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale też wielkością, zastosowanymi systemami dodatkowymi (np. antykolkowym) czy smoczkiem.

Butelki dla noworodka oferuje wiele znanych marek, dlatego warto przyjrzeć im się z bliska.  

 

 

Duża czy mała butelka do karmienia?

Jak łatwo się domyślić, noworodek w czasie jednego posiłku spożywa mniejszą ilość mleka, niż roczne dziecko. Butelka do karmienia noworodka powinna być zatem mała – w dwóch pierwszych miesiącach życia w zupełności wystarczy taka o pojemności 110 ml.

Butelki dla niemowląt pomiędzy drugim a czwartym miesiącem z reguły mieszczą 150 ml napoju, a już pięciomiesięczny bobas potrzebuje jednorazowo ok. 180 ml mleka. Kupując butelki do karmienia należy stopniowo przechodzić do coraz większych rozmiarów, kierując się informacją na opakowaniu.

W sklepach dostępny jest szeroki wybór butelek Avent, Canpol czy Lovi.  

Butelki dla noworodka szklane czy plastikowe?

Dawniej wybór był prosty - w czasach naszych babć dostępne były jedynie butelki dla dzieci wykonane ze szkła. Z czasem rynek został zrewolucjonizowany przez butelki plastikowe, natomiast w ostatnich latach butelka szklana występuje w sklepach na równi z plastikową. Każda z nich ma swoje zalety i wady.  

 

Butelki dla niemowląt ze szkła wystarczają na długo, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości i nie niszczeją. Można je gotować, aby pozbyć się bakterii i innych drobnoustrojów, dzięki czemu mogą służyć dziecku przez bardzo długi okres i są bardzo ekologiczne. Najpopularniejsze z nich to szklana butelka Avent lub butelka Lovi szklana.

Niestety, szklane butelki dla niemowlaka są cięższe i mocno się nagrzewają, dlatego dziecku trudniej jest samodzielnie je utrzymać. Podczas upadku mogą ulec stłuczeniu, a odłamkami szkła łatwo się skaleczyć.  

 

 

Butelki dla noworodka wykonane z tworzywa są tanie i lekkie, a jeśli spadną na ziemię, nie rozbiją się. Trzeba je za to wymieniać na nowe mniej więcej raz w miesiącu. Ważne, by butelka dla dziecka nie zawierała BPA w swoim składzie, ponieważ ten związek jest szkodliwy. Producenci zwykle umieszczają na opakowaniu wyraźną informację, że produkt jest wolny od BPA, więc odnalezienie bezpiecznej butelki dla niemowląt (np. od Tommee Tippee czy Canpol) jest łatwe.

Jaki kształt butelki dla niemowlaka wybrać?

W sklepach można znaleźć proste butelki klasyczne oraz butelki do karmienia profilowane. Łatwiejsze do utrzymania w czystości będą te pierwsze, jednak jeśli maluch już samodzielnie pije z butelki, warto wybrać wygodniejszą dla jego małych rączek.  

Jaki smoczek do butelki dla niemowląt?

Na rynku dostępne są głównie smoczki wykonane z lateksu oraz z silikonu. Lateksowe smoczki do butelki są miękkie, jednak szybko ulegają zużyciu pod wpływem śliny i sterylizacji. Silikonowe są natomiast trwalsze i sztywniejsze, przez co dobrze kształtują narząd mowy i żucia.

Poza tym smoczki do butelki do karmienia różnią się kształtem i szybkością przepływu.

Najbardziej zbliżone do kształtu piersi mamy są smoczki anatomiczne, polecane przy karmieniu mieszanym – taki ma np. butelka Avent Natural 0.

Ilość i wielkość dziurek reguluje szybkość przepływu mleka, która powinna być uzależniona od wieku dziecka. Butelka dla noworodka powinna mieć smoczek o wolnym przepływie, który zmienia się na średni lub szybki po kilku miesiącach.  

 

Butelki dla niemowląt antykolkowe

System antykolkowy to innowacja, która polega na odpowietrzaniu butelki do karmienia podczas ssania. Odpowiada za to specjalnie zbudowany smoczek, dzięki któremu maluszek nie połyka pęcherzyków powietrza podczas jedzenia. Butelka dla noworodka antykolkowa BabyOno, Canpol lub Avent to dobry wybór dla malców, które często cierpią z powodu napiętego brzuszka.

 

Polecane

pixelpixel