Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki samochodowe

( ilość produktów: 340 )

Dziecięcy fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, odpowiadający za bezpieczeństwo dziecka w trakcie podróży autem. Co więcej, rodzice muszą liczyć się z faktem, że nie jest to jednorazowy wydatek, gdyż po nosidle przyjdzie czas na drugi fotelik samochodowy, a być może i trzeci! Pomijając najważniejszą, oczywistą kwestię - czyli bezpieczeństwo młodszych i starszych dzieci - według polskiego prawa używanie fotelików samochodowych jest obowiązkowe aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu dziecka. Warto zatem zadbać o odpowiednie dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu malucha na każdym etapie jego rozwoju, aby zapewnić dziecku bezpieczny fotelik przez cały okres dorastania.

Nosidła 0-13 kg - foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Samochodowe foteliki dla noworodków i niemowląt to najczęściej klasyczne nosidła 0-13 kg. Pozwalają one wyłącznie na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, ponieważ foteliki rwf (tyłem) gwarantują najlepszą ochronę kręgosłupa podczas zderzenia. Bezpieczne foteliki samochodowe montowane tyłem to jedyna dostępna możliwość przewożenia noworodków i niemowląt aż do osiągnięcia wagi 13 kg. Oczywiście, najlepszy wybór fotelików samochodowych w kolejnych grupach wagowych to również fotele samochodowe RWF, gdyż im dłużej dziecko będzie podróżowało w odwróconej pozycji, tym będzie lepiej chronione. Wśród fotelików dostępnych na rynku dla dzieci od urodzenia można spotkać również fotelik samochodowy uniwersalny dla wagi 0-18 kg lub 0-25 kg, wyposażony w specjalną wkładkę dla noworodka. Również są to obligatoryjnie foteliki montowane tyłem, ponieważ akurat w kategorii fotelików samochodowych od narodzin inna pozycja nie zostanie dopuszczona do użytku. Pierwszy fotelik samochodowy umożliwia bezpieczne przewożenie dzieci na przednim fotelu (z wyłączoną poduszką powietrzną pasażera!), jednak rekomenduje się umieszczanie go z tyłu. Najbezpieczniej jest przewozić dziecko samochodem na środkowym fotelu tylnej kanapy, ponieważ znajduje się ono najdalej od strefy zagrożonej podczas uderzenia bocznego.  

Bezpieczne foteliki samochodowe - mocowanie fotelika w samochodzie

Generalnie wśród różnych modeli fotelików samochodowych dla najmłodszych można wyodrębnić foteliki dziecięce samochodowe mocowane przy pomocy pasów samochodowych lub posiadające zaczepy isofix, a także modele potrzebujące dedykowanej bazy do unieruchomienia fotelika samochodowego. Wśród producentów fotelików samochodowych występuje wiele znanych i cenionych marek, a najlepsze foteliki posiadają certyfikaty potwierdzające zaliczenie różnych testów fotelików samochodowych, m.in. pod kątem ochrony podczas zderzenia oraz zdrowej dla kręgosłupa pozycji. Wyśrubowane normy, jakie spełniają foteliki samochodowe zapewniają bezpieczeństwo dziecka nie tylko przy zderzeniu czołowym, ale również bocznym. Foteliki samochodowe wyposażone w bazę isofix to najczęściej foteliki tyłem lub foteliki obrotowe, w których w zależności od wieku dziecka, siedzisko może być obrócone przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Część fotelików samochodowych oferuje możliwość obrotu na bazie 360 stopni, dzięki której można wygodnie skierować siedzisko w stronę drzwi na czas zapinania i odpinania malucha. Wyselekcjonowane foteliki samochodowe stanowią w niektórych przypadkach część zestawu, gdzie do jednej bazy pasują dwa modele fotelików samochodowych przeznaczonych dla różnych grup wagowych.  

Jak wybrać dobry fotelik do przewożenia dzieci?

Wybór właściwego fotelika samochodowego dla dziecka należy rozpocząć od sprawdzenia certyfikatów bezpieczeństwa fotelików. Przed zakupem fotelika samochodowego zwróćmy uwagę na ocenę w testach ADAC oraz Test Plus. Większość fotelików samochodowych dla dzieci posiada również inne, dodatkowe atesty i odznaczenia, np. świadczące o zdrowej dla kręgosłupa pozycji. W konstrukcji fotelika samochodowego ważne jest również sprawdzenie kąta nachylenia fotelika samochodowego względem tylnej kanapy. Dobre dopasowanie fotelika samochodowego jest konieczne do prawidłowego i stabilnego montażu fotelika, a co za tym idzie - zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy. Właściwe zapięcie fotelika samochodowego to podstawa dla ochrony podróżującego w foteliku dziecka. Pewność prawidłowego zapięcia dają zwłaszcza samochodowe foteliki z zaczepami isofix, które posiadają wskaźniki właściwego montażu. Nie oznacza to, że zapinanie samochodowymi pasami bezpieczeństwa jest mniej bezpieczne - po prostu tego typu foteliki wymagają dokładniejszego sprawdzenia poprawności mocowania przed każdą podróżą. Jeśli to możliwe, jak najdłużej należy stosować kierunek montażu fotelika tyłem do jazdy. W obecnych czasach nawet foteliki samochodowe dostępne dla dzieci do 7 roku życia występują w wersjach RWF, dlatego wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla starszaka nie jest wcale tak trudno.  

Foteliki samochodowe RWF i nie tylko - dostępne w LullabyBaby!

Foteliki samochodowe dostępne w sklepie LullabyBaby to nie tylko foteliki RWF (tyłem do kierunku jazdy), ale także foteliki samochodowe pochodzące od producentów najbardziej cenionych marek skierowane przodem do kierunku jazdy. W naszej bogatej ofercie występują foteliki samochodowe dla każdej grupy wagowej, a nasi doradcy pomogą wybrać fotelik dopasowany do konkretnego modelu auta. Oferujemy foteliki na isofix, zapinane pasami bezpieczeństwa, mocowane na bazie, a także fotele dla dzieci montowane tyłem, przodem i obrotowe. Pamiętaj, że odpowiednie zastosowanie fotelika samochodowego oznacza dla dziecka bezpieczną podróż - zadbaj o nią razem z nami!  

pixelpixel