Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki Samochodowe obrotowe

( ilość produktów: 60 )

Kiedy nadchodzi moment wyboru pierwszego lub kolejnego modelu fotelika samochodowego dla dziecka, rodzice zawsze chcą wybrać najlepszy. Powszechnie wiadomo, że przewożenie dziecka tyłem jest najbezpieczniejsze, a dodatkowo w kategorii fotelików dla najmłodszych - obowiązkowe. Jednak co w sytuacji, gdy poszukiwania nie dotyczą kategorii wagowej 0+, a wyższej? Czy brać pod uwagę montaż siedziska przodem, czy postawić wyłącznie na montowanie fotelika tyłem? Aby znaleźć kompromis pomiędzy różnymi możliwościami, przedstawiamy jeszcze inny wariant, jakim jest fotelik samochodowy obrotowy. Fotelik obrotowy różni się od RWF oraz FWF większą elastycznością w codziennym użytkowaniu. W zależności od wieku i wzrostu dzieci, dla których jest przeznaczony, siedzisko obrotowe może być stosowane na różne sposoby.  

Tyłem do kierunku jazdy - fotelik obrotowy dla niemowląt

W obecnych czasach praktycznie każdy przedział wagowy zawiera w sobie pełne systemów bezpieczeństwa foteliki obrotowe, dzięki którym możliwy jest zarówno bezpieczniejszy dla dziecka montaż tyłem do kierunku jazdy, jak i obrót siedziska przodem. Od tej reguły jest jednak wyjątek: w kategorii niemowlęcej obrotowy fotelik umożliwia jedynie obrót o 180 stopni, czyli zmianę pozycji fotelika z tylnej na boczną, w stronę drzwi samochodu. Oczywiście nie chodzi tutaj o możliwość przewożenia dziecka bokiem do kierunku jazdy, ale o wygodę zapinania i odpinania maleństwa w foteliku przed i po podróży. Obrotowy fotelik samochodowy dla niemowląt może składać się z nosidła 0-13 kg wraz z obrotową bazą isofix lub też stanowić kompletny fotel w szerszej kategorii, np. 0-18 kg lub 0-25 kg. Rozszerzone kategorie wagowe fotelików pozwalają bowiem na przewożenie niemowlaka w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy stosowaniu specjalnej wkładki, a funkcja obrotu używana jest jedynie podczas sadzania malca w aucie. Obrotowe siedzisko może być stosowane w pełnym zakresie dopiero po osiągnięciu ok. 13 kg wagi dziecka, co nie zmienia faktu, że jazda przodem jest dużo mniej bezpieczna niż tyłem.  

Boczna funkcja obrotu - ulubiona cecha rodziców

Korzystanie z pełnej funkcjonalności fotelików obrotowych u starszych dzieci oznacza dowolnie skierowane (przodem lub tyłem do kierunku jazdy) siedzisko podczas podróży. Wszystkie foteliki obrotowe można ustawić przodem do drzwi, co znacznie ułatwia przygotowywanie dzieci do jazdy. Jest to sporą zaletą fotelików obrotowych i ulubioną funkcją wielu mam i tatusiów. Przeznaczony dla maluchów i starszaków fotelik obrotowy ma możliwość wyboru, czy podczas jazdy siedzisko obracane będzie w przód, czy w tył. Modele obrotowe to zazwyczaj w pierwszym okresie użytkowania jazda tyłem, a po osiągnięciu przez dziecko ok. 105 cm montaż przodem. Pośpiech przy rezygnacji z pozycji tyłem nie jest wskazany - dopóki fotelik obrotowy pozwala maluchowi wygodnie siedzieć w pozycji tyłem, montaż przodem nie powinien go interesować :)  

Fotelik samochodowy 360 stopni: montaż isofix

Kiedy decydujemy się na fotelik obrotowy samochodowy z możliwością wyboru kierunku jazdy, montaż odbywa się zawsze przez isofix. Fotelik obrotowy różni się w zależności od modelu. Fotelik obrotowy isofix może być na stałe połączony z bazą, i wówczas jego siedzisko obracane jest bez możliwości jego zdemontowania. Istnieje również opcja, w której wybierzesz obrotowy fotelik złożony z osobnej bazy i dedykowanego dla niej siedziska. Takie rozwiązanie oznacza możliwość używania jednej bazy i wyboru fotelika kompatybilnego do niej najpierw dla niemowlaka, a później dla większego dziecka. Wraz z bazą obrotową można zatem połączyć nosidło oraz obracane przodem i tyłem do kierunku jazdy siedzisko.  

Fotelik samochodowy - siedzisko obracane na czas zapinania

Aby dobrze wybrać foteliki dla swojego dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka cech. Fotelik obrotowy wymaga użycia zaczepów, które umożliwią montaż isofix, dlatego należy sprawdzić samochód przed zakupem fotela. Najlepsze foteliki wyróżnione zostały czterema gwiazdkami w testach ADAC, co oznacza, że podczas zderzenia zapewniają małemu pasażerowi pełną ochronę. Fotelik obrotowy ma najczęściej system ochrony bocznej, dodatkowo zabezpieczający dziecko przed uderzeniami bocznymi, a pasy bezpieczeństwa dziecka zawsze występują w postaci wewnętrznej uprzęży fotelika. Zmianę pozycji fotelika najczęściej uzyskuje się poprzez wciśnięcie przycisków na bazie. Modele obrotowe ułatwiają codzienne funkcjonowanie zwłaszcza rodzicom, którzy zawożą i odbierają dziecko z przedszkola lub żłobka, i dla których zwłaszcza funkcja obrotu w stronę drzwi okazuje się dużym odciążeniem. Należy przy tym pamiętać, że wyłącznie przed rozpoczęciem lub po zakończeniu jazdy siedzisko obracane może być w bok - nigdy podczas podróży. Dobry fotelik obrotowy to udana inwestycja, dzięki której siedzisko obracane po osiągnięciu przez dziecko ok. 105 cm wzrostu przodem do kierunku jazdy nie będzie oznaczało inwestycji w kolejny fotelik.  

Obrotowy fotelik - od kiedy siedzisko obracane przodem?

W modelach fotelików wyprodukowanych zgodnie z normą i-Size, montaż przodem do kierunku jazdy dozwolony jest dopiero po ukończeniu przez malucha 15 miesięcy, a poniżej wzrostu 105 cm montaż przodem nie jest wskazany. Zalecany przedział wzrostowy został ustalony w oparciu o badania naukowe - tak więc do osiągnięcia przez dziecko 105 cm, jazda przodem nie powinna być brana pod uwagę, a dziecko powinno być ustawione w pozycji tyłem. Po osiągnięciu tego wzrostu obrotowe siedzisko można zwrócić przodem do jazdy. Wcześniej, rodzicom i dziecku powinna służyć wyłącznie boczna funkcja obrotu, czyli siedzisko obracane w stronę drzwi na postoju.  

pixelpixel