Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki samochodowe 9-36 kg

( ilość produktów: 19 )

Foteliki samochodowe 9-36 kg to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala zastąpić dwa foteliki z popularnych grup wagowych dla malucha i starszaka. Połączenie fotelika samochodowego 9-18 kg oraz fotelika 15-36 kg pozwala rodzicom zaoszczędzić pieniądze, a przy tym umożliwia dziecku korzystanie z ulubionego fotelika przez długi czas. Dzięki utworzeniu grupy wagowej 9-36 kg rodzice potrzebują jedynie dwóch fotelików w ciągu całego życia dziecka – pierwszego dla noworodka i drugiego, który posłuży mu już do końca fotelikowania.

Fotelik samochodowy 9-36kg – dla jakiego dziecka?

Fotelik dla dziecka 9-36 kg przeznaczony jest dla tych maluchów, które wyrosły już z nosidła dla niemowlaka 0-13 kg. Moment ten można łatwo rozpoznać, ponieważ fotelik należy zmienić na większy, gdy główka dziecka zaczyna wystawać poza obrys zagłówka. Dzięki możliwości zakupu fotelika samochodowego 9-36 kg, maluch prosto z pierwszego fotelika może przesiąść się do ostatniego! Szeroki zakres wagowy pozwala na podróżowanie w nim aż do momentu, gdy dziecko zacznie uczęszczać do szkoły. Bardzo często jest to moment, w którym starszak mierzy już 150 cm i zgodnie z polskimi przepisami prawnymi nie potrzebuje już żadnego fotelika do samochodu – wystarczy zapinanie samochodowymi pasami bezpieczeństwa, tak jak u osób dorosłych.

Dobrze dopasowany fotelik dla dziecka 9-36 kg

Foteliki 9-36 kg obejmują swoim zakresem wiele etapów fizycznego rozwoju dzieci, dlatego muszą być dobrze dopasowane do każdego z nich. Najczęściej są to foteliki, w których maluch może początkowo podróżować tyłem do kierunku jazdy, a w późniejszym czasie pozycję tę można zmienić poprzez odwrócenie fotelika przodem. System specjalnych wkładek wypełniających siedzisko przy młodszym dziecku odpowiada za prawidłową pozycję kręgosłupa, a także za bezpieczeństwo w trakcie kolizji czy wypadku. Należy pamiętać, że zbyt obszerne siedzisko i luźna przestrzeń w foteliku samochodowym stwarza potencjalne niebezpieczeństwo w czasie zdarzenia drogowego. Poszczególne strefy fotelika powinny zawsze dobrze otaczać malucha ze wszystkich stron. Co równie ważne, uprząż wewnętrzna również powinna dobrze przylegać do ciała dziecka – bez zbędnego ucisku, ale także bez żadnych luzów.

Bezpieczeństwo fotelików samochodowych 9-36 kg

Istnieje wiele teorii mówiących, że foteliki z grupy wagowej 9-18 kg oraz 15-36 kg są bezpieczniejsze dla dziecka, niż jeden uniwersalny fotelik samochodowy 9-36 kg. Po części jest to prawda, ponieważ z założenia fotelik dla węższej grupy wagowej jest lepiej dopasowany do gabarytów dziecka, niż ten dla szerokiego zakresu wagi i wzrostu. Istnieje dzięki temu mniejsze ryzyko popełnienia błędu w regulacji i dostosowaniu prawidłowych parametrów siedziska do malca. Nie oznacza to jednak, że fotelik samochodowy 9-36 kg nie zapewnia dobrej ochrony, gdyż przy właściwym użytkowaniu i modyfikowaniu jego konstrukcji wraz ze wzrostem dziecka stopień bezpieczeństwa podróżowania niczym nie różni się od modeli 9-18 kg czy 15-36 kg. Fotelik rośnie wraz z dzieckiem, dlatego to na rodzicu spoczywa odpowiedzialność w kwestii dopasowania poszczególnych elementów siedziska do aktualnego wzrostu i wagi dziecka. Nie należy się jednak tego obawiać – w instrukcji użytkowania każdego fotelika samochodowego znajdują się wyczerpujące informacje na ten temat.

Regulacja w fotelikach samochodowych 9-36 kg

W fotelikach samochodowych 9-36 kg dziecko podróżuje przez wiele lat, znajdując się w okresie intensywnego wzrostu, dlatego co kilka tygodni należy skontrolować dopasowanie siedziska do aktualnych gabarytów pociechy. W miarę upływu czasu wyciąga się poszczególne wkładki redukcyjne, przekłada uprząż wyżej, reguluje wysokość zagłówka, szerokość siedziska oraz kąt nachylenia oparcia. W ostatnim okresie użytkowania fotelika 9-36 kg demontuje się całkowicie wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, a dziecko podróżuje zapięte w standardowy, 3-punktowy pas samochodowy.

Jaki fotelik 9-36 kg wybrać?

Wybierając fotelik samochodowy 9-36 kg należy kierować się przede wszystkim certyfikatami bezpieczeństwa, jakie posiada dany model. Wysoka ocena w testach ADAC, zaliczony szwedzki Test Plus oraz dodatkowe atesty świadczą o wysokim stopniu ochrony dziecka, a to przecież najważniejszy aspekt. Dodatkowe systemy bezpieczeństwa zastosowane w konstrukcji fotelika, jak np. ochrona przed zderzeniem bocznym, dodatkowe wkładki w zagłówku czy prowadnica pasa krokowego zapobiegająca zsuwaniu się dziecka zbyt nisko – to kolejne korzyści. Im więcej rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo, tym bardziej godny uwagi jest dany fotelik. Należy również wziąć pod uwagę możliwości własnego samochodu, ponieważ nie każdy fotelik będzie kompatybilny z danym modelem auta. Istotny jest sposób montażu, który może odbywać się przy pomocy systemu isofix lub na pas samochodowy, a także głębokość tylnej kanapy i kąt nachylenia oparcia. Co prawda wiele najnowszych modeli fotelików samochodowych 9-36 kg można dopasować do bardzo szerokiego zakresu kanap, jednak nie wszystkie.

W celu dopasowania fotelika i przeprowadzenia pierwszej instalacji w samochodzie warto udać się do renomowanego salonu z fotelikami dziecięcymi LullabyBaby – doradcy pomogą dobrać najlepszy model i prawidłowo go zamontować.

Zapraszamy!

pixelpixel