Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy wyprawka niemowlęca może pochodzić z drugiej ręki?

2022-12-02
Czy wyprawka niemowlęca może pochodzić z drugiej ręki?

 

 

Wielu rodziców podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka załamuje ręce nad ponoszonymi kosztami. Wózek dziecięcy, fotelik samochodowy, mebelki do pokoju dziecka, do tego pościele, rożek, kocyki, pieluszki, ubranka i kosmetyki… trzeba przyznać, że jest to spore obciążenie dla domowego budżetu.

Na szczęście wśród artykułów niezbędnych dla dziecka jest wiele rzeczy, które spokojnie można zakupić na rynku wtórnym, oszczędzając niemałe pieniądze. Zatem które produkty można odkupić jako używane, a na których nie należy oszczędzać? Podpowiadamy!

 

Co w wyprawce może być używane, a co nie?

Poszukiwanie potrzebnych rzeczy do domu na rynku wtórnym staje się coraz bardziej modne. W obecnych czasach nie tylko stan finansów, ale również troska o środowisko i chęć walki z niepohamowanym konsumpcjonizmem sprawiają, że coraz większe rzesze osób przedkładają zakupy rzeczy używanych ponad nowe. Pozwala to zaoszczędzić spore sumy, a przy tym dać nowe życie przedmiotom, które innym już się nie przydadzą. To bardzo ekologiczne i odpowiedzialne podejście, również w kontekście wyprawki niemowlęcej.

Ubrania dla niemowlaka

Maluszki w pierwszych miesiącach życia rosną naprawdę szybko. Oznacza to, że w przeciągu kilku tygodni ubranka, które przed chwilą pasowały idealnie, stają się zbyt małe. W konsekwencji niemowlę po prostu nie zdąży zniszczyć pajacyków, bluzeczek czy śpioszków, które nadal wyglądają jak nowe. Warto więc szukać ciuszków niemowlęcych w second handzie lub śledzić portale ogłoszeniowe, aby skompletować całą garderobę maluszka tanim kosztem. Oczywiście po zakupie należy je wyprać i wyprasować, ale dotyczy to także ubrań kupionych w sklepach.

Łóżeczko dla noworodka

Maluszek musi mieć swój kącik do spania. Nawet ci rodzice, którzy decydują się spać wspólnie z dzieckiem w dużym łóżku, zazwyczaj kupują także osobne łóżeczko dla noworodka. Jest to mebel dość trwały, którego dziecko łatwo nie zniszczy, dlatego warto zakupić go z drugiej ręki. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, co jest nie lada zyskiem. Należy jednak pamiętać, że ze względów higienicznych materac do łóżeczka powinien być fabrycznie nowy, i ten warto po prostu zakupić w sklepie.

Leżaczek-bujaczek i krzesełko do karmienia

Leżaczek to kolejny element wyprawki, który może być odkupiony od innej osoby. Podobnie z krzesełkiem do karmienia - wystarczy tylko wyprać tapicerkę i umyć elementy wykonane z tworzywa lub metalu, aby swobodnie korzystać z mebelków.

 

Które elementy wyprawki powinny być nowe?

Istnieje kilka składników wyprawki niemowlęcej, na których nie warto oszczędzać – zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo malucha oraz wygodę rodzica i dziecka na co dzień. Ważne są także kwestie higieniczne.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Fotelik samochodowy zdecydowanie powinien być nowy. Nie znając historii używanego fotelika nie mamy pewności, czy nie uczestniczył on w wypadku, co może mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa w czasie podróżowania. W starszych niż 10 lat modelach może również dochodzić do kruszenia materiałów wykonania, dlatego powinny być one wyłączone z obiegu. Kupując nowy fotelik mamy pewność zgodności z obowiązującymi, rygorystycznymi normami, a także standardową gwarancję producenta. Większość firm oferuje również ochronę powypadkową, czyli wymianę fotelika na nowy, jeśli uczestniczył w zdarzeniu drogowym.

Wózek dziecięcy wielofunkcyjny

Decydując się na wózek 2w1 lub 3w1, otrzymujemy spacerówkę z gondolą na cały okres wózkowania. Oznacza to, że będziemy korzystać z niego przez ok. 4 lata. Używany wózek może mieć już zużyte elementy, gorzej się prowadzić, a dodatkowo nie będzie już objęty gwarancją. To jeden wydatek na kilka lat, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Smoczki i butelki

Akcesoria przeznaczone do kontaktu z żywnością, a także smoczki uspokajające koniecznie powinny być nowe. Ryzyko namnażania się bakterii, pleśni i przenoszenia wirusów pomimo dokładnej sterylizacji jest zbyt duże, żeby oszczędzać na tego typu produktach.  

Polecane

pixelpixel