Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drugi fotelik w życiu dziecka - co wybrać po nosidełku?

2022-06-15
Drugi fotelik w życiu dziecka - co wybrać po nosidełku?

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka?

Jeżeli Twoje dziecko niedługo skończy rok i dotychczas podróżowało w klasycznym nosidełku, czas rozważyć zakup kolejnego fotelika. W łupinie (jak często określa się fotelik samochodowy dla niemowląt z kategorii 0-13 kg) maluch wkrótce przestanie się mieścić. Wyznacznikiem momentu, w którym należy przejść na fotelik dla dziecka z wyższej kategorii wagowej, jest główka wystająca poza górną krawędź nosidła. Co ważne, fotelik dla niemowlaka może być używany bez przeszkód nawet wtedy, gdy nóżki malucha wystają poza jego obrys – istotne jest położenie głowy w stosunku do oparcia.

 

 

Fotelik dla rocznego dziecka – najważniejsze cechy

Rozpoczynając poszukiwania warto zastanowić się, jaki zakres wagowy będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego szkraba. Najpopularniejsze foteliki dla dzieci znajdziesz w kategorii 9-18 lub 9-36 kg – te starczą na dłużej, ponieważ wyposażone są w wyjmowane wkładki dla maluszka. Foteliki dla rocznego dziecka z reguły skierowane są tyłem do kierunku jazdy, z możliwością obrócenia ich przodem najwcześniej po osiągnięciu przez malca 76 cm wzrostu.

 

 

W kolejnym kroku należy zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, jakie posiada dany fotelik dla malucha. Wysokie noty w testach ADAC, Test Plus czy ÖAMTC już na pierwszy rzut oka wskazują, czy jest on godny uwagi.

 

 

Bardzo ważne jest też dopasowanie do posiadanego modelu auta, dlatego warto przymierzyć fotelik dla dziecka w sklepie stacjonarnym – nawet, jeśli kupisz go później przez internet :) 

Drugi fotelik dla dziecka może być montowany na różne sposoby:

  • z użyciem systemu ISO-fix;
  • na dedykowanej bazie;
  • za pomocą pasa samochodowego.

Fotelik dla dziecka musi dać się zamontować w sposób stabilny. Niedopuszczalne jest kołysanie się fotelika na boki czy przesuwanie przód-tył. Jeśli fotelik dla rocznego dziecka nie może być przypięty „na sztywno”, należy poszukać innego modelu.

 

 

Dodatkowe właściwości – foteliki dla dzieci ok. 1 roku życia

Poza bezpieczeństwem i dopasowaniem do samochodu, foteliki samochodowe różnią się między sobą także innymi atrybutami. Niektóre z nich mają duże znaczenie dla komfortu zarówno rodzica, jak i dziecka, dlatego pominięcie ich byłoby sporym niedopatrzeniem. Łatwość montażu, tapicerka zdejmowana do prania, zakres regulacji oparcia, siedziska oraz podłokietników – to tylko niektóre z istotnych kwestii. Liczy się również to, czy fotelik dla dziecka ma wentylowaną skorupę i możliwość pochylenia do pozycji półleżącej.

 

 

Jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka – najlepsze modele:

1. Britax Römer TRIFIX i-Size 9-18 kg

Wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. ochronę przed uderzeniem bocznym, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa czy głębokie ściany chroniące biodra i tytułów malucha.

2. Joie i-Spin 360 E 9-18 kg

Obrotowy fotelik samochodowy 360°, który znacznie ułatwia zapinanie i odpinanie dziecka. Wyposażony w zintegrowaną regulację wysokości zagłówka i pasów oraz możliwość odchylenia siedziska w obu kierunkach.

3. Britax Römer KING II LS 9-18 kg

Fotelik montowany za pomocą pasa samochodowego. Szerokie nakładki na ramiona zapewniają dodatkową absorbcję siły uderzenia w przypadku kolizji, a wskaźniki świetlne i dźwiękowe informują rodzica, czy dziecko jest prawidłowo zapięte.

4. Cybex Anoris T i-Size 9-21 kg

Jedyny na rynku innowacyjny fotelik FWF wyposażony w poduszkę powietrzną chroniącą tułów dziecka, zapinany jednym kliknięciem z użyciem przedniego panelu zamiast uprzęży.

5. Britax Römer MAX-WAY PLUS 9-25 kg

Fotelik skierowany tyłem do kierunku jazdy przez cały okres użytkowania, w którym regulacja zagłówka i pasów odbywa się przy użyciu jednej ręki.

6. Axkid Move 9-25 kg

Dostosowany do mniejszych i większych samochodów, mocowany przy pomocy 3-punktowego pasa bezpieczeństwa fotelik z dodatkową ochroną przed zderzeniami bocznymi.

7. GB Everna-Fix 9-36 kg

Fotelik FWF, który przez cały okres użytkowania dostosowany jest do przewożenia dziecka przodem do kierunku jazdy. Wyposażony we wkładkę, która umożliwia przejście z 5-punktowej uprzęży do zapięcia malucha w samochodowy pas bezpieczeństwa.  

 

Polecane

pixelpixel