Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki z funkcją spania - czy to tylko chwyt marketingowy?

2022-09-26
Foteliki z funkcją spania - czy to tylko chwyt marketingowy?

 

 

 

 

 

 

 

Fotelik z funkcją spania - prawda czy mit?

Kiedy rodzic staje przed wyborem pierwszego lub kolejnego fotelika dla swojej pociechy, oprócz wagi dziecka bierze też pod uwagę szereg innych funkcji. Poszczególne modele fotelików różnią się między sobą sposobem mocowania, ustawieniem względem kierunku jazdy, a także regulacją oparcia i zagłówka, które wpływają na komfort dziecka w czasie podróży.

Producenci fotelików samochodowych w opisach swoich produktów często używają pojęcia "fotelika z funkcją spania", co jednoznacznie kojarzy się z rozkładaniem siedziska do pozycji leżącej.

Nie dajmy się nabrać na to określenie - w taki sposób definiowany fotelik z funkcją spania nie istnieje!

 

 

Czy fotelik rozkładany do pozycji leżącej zapewniłby bezpieczeństwo?

Szumnie nazwana funkcja spania to nic innego, jak regulacja kąta nachylenia oparcia, pozwalająca przyjąć dziecku wygodną pozycję do odpoczynku.

Nie oznacza to jednak, że maluch będzie leżał na płasko! Ze względów bezpieczeństwa jest to po prostu niedopuszczalne - gdyż w trakcie kolizji czy wypadku kręgosłup dziecka byłby narażony na poważne uszkodzenia grożące kalectwem.

Czy można więc kupić fotelik samochodowy, który zapewni dziecku komfortowy sen? Oczywiście, że tak!

Należy jednak pamiętać, że fotelik z funkcją spania zapewni jedynie regulację pozycji malucha w określonym zakresie, bezpiecznym w trakcie podróży samochodem.

 

 

Jaki fotelik z funkcją spania wybrać?

Najlepszy fotelik samochodowy to taki, który dba o bezpieczeństwo dziecka. Przede wszystkim należy dopasować fotelik samochodowy do wagi i wzrostu malca (istotna jest grupa wagowa fotelika), a dodatkowo warto zwrócić uwagę na:

  • komfortową pozycję dziecka - im szerszy zakres pozycji nachylenia oparcia fotelika oraz wysokości zagłówka, tym wygodniejsza drzemka malucha podczas dłuższej podróży;
  • montaż fotelika - mocowanie na 3-punktowe pasy bezpieczeństwa lub przy pomocy zaczepów ISOfix;
  • kierunek montażu - nosidła dla niemowląt z kategorii 0-13 kg to zawsze foteliki tyłem do kierunku jazdy. Gdy maluch potrzebuje większego fotelika, może być to już fotelik przodem do kierunku jazdy. Nie jest to jednak rozwiązanie rekomendowane przez specjalistów, ponieważ dla bezpieczeństwa dziecka fotelik samochodowy powinien być jak najdłużej skierowany tyłem do kierunku jazdy;
  • certyfikaty bezpieczeństwa - przy wyborze odpowiedniego fotelika należy sprawdzić, czy dany model jest zatwierdzony przez polskie prawo, o czym świadczy norma ECE44 lub i-Size (informacja w instrukcji fotelika samochodowego);
  • funkcja obrotu fotelika w kierunku drzwi auta - fotelik samochodowy obrotowy ułatwia sadzanie dziecka i zapinanie go w uprząż oraz wyjmowanie go z samochodu;
  • dodatkowe atuty fotelika - różne modele fotelików samochodowych posiadają wyjątkowe cechy, jak np. oddychająca tapicerka z możliwością zdjęcia do czyszczenia lub prania czy uchwyt na kubek w podstawie.

 

 

 

Zajrzyj do rankingu najlepszych fotelików samochodowych - najpopularniejsze foteliki samochodowe z funkcją spania (nie "leżenia"!)

 

 

Czy można kupić fotelik samochodowy 0-13 kg z funkcją spania?

Samochodowe foteliki dla niemowląt są odpowiednie do momentu, gdy głowa dziecka nie wystaje poza obrys nosidła. W przypadku fotelików dziecięcych z grupy 0 sen malucha podczas jazdy jest naturalny, dlatego funkcja spania nie jest w nich niczym nadzwyczajnym. Ponieważ jest to fotelik tyłem do kierunku jazdy, jego wyprofilowane wnętrze sprzyja dopasowaniu pozycji dziecka tak, by kąt pomiędzy pionem a linią pleców malucha znajdował się w przedziale 30-45°. Wygodny fotelik dla najmniejszych dzieci (np. wcześniaków) ma w zestawie specjalną wkładkę redukcyjną dla noworodka, która przeciwdziała zapadaniu się zbyt obszernym nosidle.

Patrząc na ranking fotelików 0-13 kg określanych jako foteliki z funkcją spania, wyróżnia się na przykład fotelik samochodowy Cybex Cloud Z - który może być rozkładany do pozycji leżącej, jednak tylko na postojach lub na stelażu wózka, nigdy w trakcie jazdy!

 

 

Jaki fotelik samochodowy 9-18 kg z funkcją spania wybrać?

W tej grupie wagowej rodzic może wybrać fotelik przodem lub tyłem do kierunku jazdy dzieci. Pod kątem bezpieczeństwa fotelików samochodowych polecane są fotele RWF lub obrotowe. Wyjątkowy fotelik samochodowy wyposażony jest w wiele stopni regulacji oparcia fotelika - co sprzyja znalezieniu wygodnej pozycji do drzemek w czasie jazdy. Gdy oparcie odchylone jest w tył, a przód siedziska unosi się delikatnie w górę, powstaje tzw. kołyska. Taka pozycja fotelika gwarantuje dziecku wygodną pozycję i bezpieczeństwo w trakcie gwałtownego hamowania.

Wybierając dziecku bezpieczny fotelik 9-18 kg, warto zwrócić uwagę na obrotowy model Joie i-Spin 360 E - ten mocowany na ISOfix fotelik posiada funkcję odchylania oparcia aż w sześciu zakresach.

 

Najlepszy fotelik samochodowy 9-36 kg

W kategorii 9-36 kg dostępne są wyłącznie foteliki skierowane przodem do kierunku jazdy. Starsze dziecko podróżuje właściwie cały czas w pozycji siedzącej, ciężko jest więc znaleźć fotelik samochodowy z funkcją spania dla starszaka. Nie jest to jednak niemożliwe! Wystarczy zwrócić uwagę na regulację pochylenia oparcia - fotelik wyposażony w jej kilkustopniowy zakres będzie dobrym kompanem do drzemek podczas jazdy. Dobrym pomysłem jest wizyta w salonie stacjonarnym i dokonanie przymiarki wraz z dzieckiem we własnym samochodzie - ponieważ zasadniczo wszystkie foteliki samochodowe dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka, rodzica, a także posiadanego modelu auta.

Britax Römer Advansafix i-Size to fotelik samochodowy przeznaczony dla starszaków, w którym regulacja odchylenia oparcia EasyRecline możliwa jest nawet w czasie jazdy. Regulowane wraz z dzieckiem foteliki nie zmuszają rodzica do dodatkowych postojów podczas długich podróży.

 

 

Fotelik samochodowy przodem do kierunku jazdy 15-36 kg

Podobnie jak grupa wagowa 9-36 kg, najwyższa kategoria to też foteliki samochodowe montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Najczęściej przymocowane są do siedzenia przy pomocy systemu ISOfix, a dziecko zapięte jest 3-punktowymi pasami samochodowymi. Foteliki posiadają możliwość regulacji wysokość zagłówka, dzięki czemu można je dopasować do wzrostu dziecka.

Popularnym modelem w najwyższej kategorii wagowej jest AXKID Bigkid 2 Premium. Ten fotelik samochodowy z funkcją spania posiada możliwość odchylenia oparcia aż z 4 pozycjach, dzięki czemu starszak może wybrać najwygodniejszą dla siebie. Fotelik ma także zagłówek regulowany w 9 stopniach i dodatkową prowadnicę pasa pomiędzy nogami, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo podczas podróży.

 

 

pixelpixel