Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Frajda i wyzwanie, czyli pierwszy wyjazd z małym dzieckiem!

2024-04-30
Frajda i wyzwanie, czyli pierwszy wyjazd z małym dzieckiem!

Nadeszła majówka… a to oznacza, że właśnie rozpoczyna się najbardziej wypoczynkowy okres w roku. Ciepłe miesiące, długie weekendy, urlopy w pracy i wakacje od szkoły to czas, na który czekają chyba wszyscy.

Dotyczy to również rodziców, nawet tych świeżo upieczonych :) Szczególnie dla nich planowanie pierwszej podróży z małym dzieckiem może wydawać się ogromnym wyzwaniem.

Jak zatem dobrze przygotować się na wszelkie okoliczności, aby czerpać radość ze wspólnego wypoczynku? Podpowiadamy!

 

Kluczem do sukcesu tego logistycznego przedsięwzięcia jest dobra organizacja oraz wyjście naprzeciw potrzebom najmłodszych podróżników.

Istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby wspólne wycieczki były przyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.

 

podróż z małym dzieckiem jak się przygotować

 

Lista rzeczy

Przygotowanie szczegółowej listy rzeczy do zabrania jest pierwszym krokiem do zaplanowania udanej podróży. Powinna ona uwzględniać wszystkie niezbędne akcesoria - takie jak pieluchy, mokre chusteczki, kremy ochronne, zmienne ubrania, butelki, żywność dla dziecka oraz ulubione zabawki.

Warto przy jej tworzeniu wziąć pod uwagę nie tylko produkty, z których dziecko korzysta na co dzień (smoczki uspokajające, kocyk, śpiworek itp.), ale również zastanowić się nad warunkami panującymi w miejscu, w które się wybieramy. Jeśli jest to np. domek nad jeziorem – z pewnością warto zaopatrzyć się w bezpieczne dla dziecka preparaty przeciwko komarom oraz moskitierę do wózka i łóżeczka.

W kolejnym kroku należy wziąć pod uwagę prognozę pogody, aby dobrze przygotować się na chłodne lub upalne dni i noce.

 

Wygodna i bezpieczna podróż

Podstawą podczas rodzinnych wyjazdów jest dobrze dobrany fotelik samochodowy – niezbędny dla bezpieczeństwa i komfortu malucha. Przed dłuższą podróżą warto upewnić się, że jest dobrze zamontowany i dopasowany do wieku oraz wagi dziecka.

Jeśli maluch właśnie przesiada się z nosidełka dla niemowlaka do kolejnego fotelika, warto poświęcić czas, aby dobrze zapoznać się z mechanizmami regulacji, sposobem zapinania dziecka i dodatkowymi funkcjami – aby w podróży wszystko odbywało się już jak najsprawniej.

 

wygodny fotelik samochodowy w podróż

 

Komfortowe spacery

Kolejnym z bardzo ważnych elementów, o które warto zadbać zawczasu, jest wygodny wózek. Po dotarciu na miejsce stanie się on nie tylko środkiem transportu dla dziecka, ale największym pomocnikiem rodziców - zwłaszcza jeśli planują długie spacery i zwiedzanie okolicy. Powinien być zatem łatwy w transporcie i składaniu, mieć pojemny kosz zakupowy i kilka kieszonek na podręczne rzeczy. Przyda się też torba z przewijakiem, którą można wygodnie zaczepić na rączce wózka.

Aktywni rodzice mogą pomyśleć również o nosidełku, które sprawdzi się w miejscach mniej dostępnych dla wózków – np. w górach czy na piaszczystych plażach.

 

Planowanie przestrzeni i odpowiednie ubranie

Podczas dłuższej podróży - szczególnie samochodem - warto przemyśleć organizację przestrzeni tak, aby najważniejsze rzeczy były zawsze pod ręką. Mała torba z podstawowymi artykułami pielęgnacyjnymi i przekąskami może okazać się niezastąpiona.

Podczas jazdy dziecko powinno mieć na sobie wygodne ubranie, najlepiej w warstwach, które łatwo jest zdjąć lub założyć w zależności od zmieniającej się temperatury.

 

wyjazd z małym dzieckiem

 

Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo

W bagażu rodziców istotne miejsce powinna zająć również apteczka, zaopatrzona w podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwgorączkowe, preparaty na ukąszenia owadów oraz niezbędne leki przepisane przez lekarza. Przyda się też termometr, aspirator do noska oraz delikatny środek do odkażania ran.

 

Jedzenie i nawadnianie

Na czas podróży warto zabrać ze sobą zdrowe przekąski - które są dobrze tolerowane przez dziecko - oraz dużą ilość wody. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne dla dobrego samopoczucia, zwłaszcza w dłuższej trasie i w cieplejsze dni. Z kolei jedzenie produktów zakupionych na stacji benzynowej czy w restauracji szybkiej obsługi może spowodować ból brzuszka, a nawet większe rewolucje żołądkowe – które z pewnością popsują całą radość z rodzinnych wakacji.

 

wyjazd na wakacje z dzieckiem

 

Zapewnienie rozrywki i rozsądne planowanie trasy

Długie godziny w podróży mogą być wyzwaniem dla małego dziecka. Zabranie książeczek, gier interaktywnych lub tabletu z ulubionymi bajkami pomoże skupić uwagę malucha i umili mu czas. Planując dłuższą podróż samochodem, warto uwzględnić regularne przerwy, które pozwolą dziecku na odpoczynek i ruch na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest również dostosowanie czasu podróży do pory drzemki malca.

 

Podróż z małym dzieckiem może stać się fantastyczną przygodą, o ile zostanie odpowiednio zaplanowana. Należy podkreślić, że każde dziecko jest inne i to, co sprawdzi się u jednego, może niekoniecznie zadziałać u drugiego – niemniej powyższe wskazówki są na tyle uniwersalne, że powinny sprawdzić się w każdej rodzinie. Dodatkowe dostosowanie tego planu do własnych doświadczeń i intuicji sprawi, że wspólny wyjazd na pewno będzie udany!

 

nosidełko dla dziecka na wakacje

Polecane

pixelpixel