Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak montuje się fotelik samochodowy?

2022-09-26
Jak montuje się fotelik samochodowy?

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowy montaż fotelika samochodowego a bezpieczeństwo dziecka

Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego bezpieczeństwo staje się dla rodziców priorytetem. Jedną ze sfer, w których należy zapewnić maluchowi najwyższą ochronę, jest podróżowanie autem.

Należy jednak pamiętać, że nawet fotelik samochodowy najbezpieczniej wypadający w rankingach nie zadba o dziecko w prawidłowy sposób, jeśli nie będzie właściwie zamontowany.

 

Gdzie zamontować fotelik dla najlepszego bezpieczeństwa dzieci?

Najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika samochodowego jest tylna kanapa samochodu - zwłaszcza środkowy fotel. To miejsce najmniej narażone na zderzenia boczne.

Niestety, większość środkowych siedzeń w autach dostępnych na polskim rynku nie jest kompatybilna z fotelikami samochodowymi montowanymi za pomocą pasów bezpieczeństwa lub złączem ISOfix. Złącza mocowane są najczęściej na tylnej kanapie na jej skrajnych miejscach, a na środku dostępny jest tylko pas biodrowy.

W tej sytuacji warto wybrać miejsce bezpośrednio za siedzeniem pasażera - co zapewni kontakt wzrokowy między dzieckiem a kierowcą oraz zapewni większe bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania dziecka z samochodu. W przypadku dwójki dzieci, drugi fotelik należy zamontować bezpośrednio za fotelem kierowcy.

 

Czy foteliki samochodowe dziecięce można zamontować na przednim siedzeniu pasażera?

Jeśli rodzic musi przymocować fotelik samochodowy na przednim fotelu pasażera, koniecznie musi dezaktywować jego poduszkę powietrzną. Wyłącznik najczęściej znajduje się w schowku lub w konsoli kierowcy. Zawsze istnieje jednak minimalne ryzyko jej otwarcia, które podczas montowania fotelika należy wziąć pod uwagę - dlatego zawsze bezpiecznej jest umieścić fotelik samochodowy na jednym z foteli kanapy samochodowej.

 

W którą stronę powinien być zwrócony najbezpieczniejszy fotelik samochodowy?

Według ekspertów, fotelik RWF (zwrócony tyłem do kierunku jazdy) powinien być stosowany najdłużej, jak to możliwe. Dzięki temu w momencie zderzenia na dziecko oddziałują najmniejsze przeciążenia, odpowiednio chroniąc jego głowę i szyję. Najczęściej jednak z powodu długości siedzenia tylnej kanapy samochodowej i uchwytów ISOfix uznajemy, że już drugi fotelik samochodowy musi być zwrócony przodem do kierunku jazdy. Warto jednak poświęcić czas na poszukiwania odpowiedniego fotelika samochodowego RWF, który będzie pasował do posiadanego auta - do niektórych modeli można zamontować bazę ISOfix, która pozwoli na bezpieczny montaż fotelika z pomocą systemu ISOfix.

W kategorii wagowej 15-36 kg dzieci podróżują w foteliku przodem do kierunku jazdy. Jeśli istnieje potrzeba, by zamontować fotelik na przednim siedzeniu pasażera, koniecznie trzeba wyłączyć poduszkę i maksymalnie odsunąć fotel do tyłu.

 

Jak prawidłowo zamontować fotelik w aucie?

Istnieją różne systemy montażu fotelików w aucie - zanim kupisz fotelik samochodowy, zapoznaj się z instrukcją fotelika oraz sprawdź, czy posiadasz zaczepy ISOfix w swoim aucie. Jeśli nie, to nie problem! W każdej grupie wagowej znajdziesz model mocowany za pomocą pasów samochodowych. Nie należy obawiać się montażu fotelika pasami, ponieważ jego prawidłowe przeprowadzenie sprawia, że jest to dla dziecka fotelik bezpieczny w takim samym stopniu, jak fotelik ISOfix.

 

Montaż fotelika samochodowego za pomocą pasów samochodowych

Większość fotelików samochodowych jest przystosowana do montażu za pomocą standardowych 3-punktowych pasów bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy należy ustawić na kanapie auta odpowiednio do kierunku jazdy, najlepiej stosując matę pod fotelik samochodowy zapobiegającą uszkodzeniu tapicerki auta. Następnie należy postępować według instrukcji montażu fotelika, ponieważ w każdym modelu przebieg pasów samochodowych będzie nieco inny.

 

Foteliki samochodowe ISOfix - jak przymocować fotelik samochodowy?

Foteliki dziecięce nie zawsze wymagają użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Popularnym rozwiązaniem wśród systemów samochodowych mocujących fotelik jest ISOfix, polegający na wpięciu dwóch zaczepów siedziska w mocowania z kanapy samochodowej. Odbywa się to dosłownie jednym kliknięciem. Następnie należy użyć wewnętrznych pasów bezpieczeństwa i zabezpieczyć dziecko uprzężą fotelika. Gotowe!

 

Bazy ISOfix łączone z fotelikiem dziecka

Z biegiem lat systemy montażu fotelików zostały znacznie udoskonalone, a jako jedną z innowacji wprowadzono tzw. bazy. Jest to podstawa pod fotelik, która na stałe zamocowana jest w aucie, a siedzisko wpina się w nią jednym kliknięciem.

Aby zamontować bazę ISOfix, należy wpiąć ją w zaczepy podobnie jak fotelik. Niektóre modele baz można zainstalować przy użyciu pasów samochodowych mocujących ją do kanapy. Baza stabilizowana jest przy użyciu podpory o regulowanej długości. Prawidłowy montaż fotelika sygnalizuje pojawieniem się zielonej kontrolki.

 

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu a kwestia poduszki powietrznej

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu pasażera jest bardzo wygodne, ponieważ kierowca widzi dziecko i utrzymuje z nim kontakt, zwłaszcza jeśli jest to niemowlę. Co więcej, foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy zasłaniają malucha na tylnej kanapie.

Polskie przepisy prawa pozwalają na przewożenie dziecka na przednim fotelu pasażera samochodu przy spełnieniu poniższych warunków:

  • dziecko musi być umiejscowione w foteliku tyłem do kierunku jazdy;
  • należy wyłączyć poduszkę powietrzną.

 

Prawidłowy montaż fotelika - podsumowanie

Producenci fotelików z roku na rok wprowadzają coraz to nowsze systemy zabezpieczeń. W przypadku bezpieczeństwa dziecka jest to wartość bezcenna - jednak zakup fotelika samochodowego z górnej półki to dopiero początek!

Niezależnie od tego, czy przypinamy fotelik pasami bezpieczeństwa, czy jest to mocowanie ISOfix, zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją fotelika. Ponadto trzeba sprawdzić, czy maluch jest dobrze zabezpieczony wewnętrznymi pasami fotelika, ponieważ pomiędzy uprzężą a ciałem dziecka powinna być przestrzeń jedynie na wsunięcie dłoni, nie większa.

Gdy maluch jest dobrze zapięty, można ruszać w drogę bez obaw!

pixelpixel