Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka butelka dla niemowlaka karmionego piersią jest najlepsza?

2022-12-02
Jaka butelka dla niemowlaka karmionego piersią jest najlepsza?

Spośród wielu niezbędnych akcesoriów dla maleństwa, jednym z najważniejszych jest z pewnością butelka do karmienia niemowlaka. O ile w przypadku dzieci spożywających mleko modyfikowane jest to oczywiste, to nie każdy od razu skojarzy butelkę z maluszkiem karmionym piersią – a to duży błąd.

Butelka dla niemowlęcia przydaje się do odciągniętego pokarmu, gdy mama chce pozostawić dziecko pod opieką innej osoby, odczuwa ból poranionych brodawek lub po prostu chce podzielić się nocnym wstawaniem do dziecka z tatą.

 

 

 

Jaka butelka dla niemowlaka karmionego piersią jest najlepsza?

Istnieje kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru butelki do karmienia naprzemiennego. Powinna ona wspierać proces naturalnego karmienia, nie zaburzając go. Z tego względu butelka do karmienia niemowlaka ma jak najbardziej przypominać matczyną pierś, zarówno pod względem budowy (zwłaszcza chodzi tutaj o smoczek), jak i sposób wydobywania pokarmu przez dziecko. Które elementy są więc najważniejsze?

 

Smoczek do butelki

Najważniejszą składową powodzenia w karmieniu naprzemiennym jest właściwie dobrany smoczek. Zbudowany z różnych warstw silikonu smoczek dynamiczny imituje budowę kobiecej brodawki. Jest symetryczny, a jego miękka końcówka wydłuża się i kurczy podobnie jak sutek mamy. Dzięki takiemu kształtowi i odpowiedniej twardości poszczególnych części smoczka umożliwia on właściwą pracę języka i warg dziecka, dokładnie taką, jak podczas ssania piersi.

System antykolkowy

Butelki antykolkowe dla niemowląt wyposażone są w specjalne zaworki odpowietrzające, dzięki którym maluch nie połyka powietrza wraz z pokarmem. To właśnie powietrze znajdujące się w małym brzuszku odpowiada za powstawanie kolek niemowlęcych i nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, dlatego warto temu zapobiegać na etapie karmienia. Dzięki rurce i zaworkowi mleko nie miesza się z powietrzem.

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są butelki dla niemowląt wykonane ze szkła, silikonu lub plastiku. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór należy pozostawić rodzicom. Butelki z tworzywa są lekkie, wytrzymałe i nawet przy upadku z dużej wysokości nie ma ryzyka stłuczenia – mogą co najwyżej pęknąć, nie kalecząc przy tym skóry. Plastikowe butelki dla noworodków nie nagrzewają się tak szybko jak szklane, jednak dość szybko ulegają zarysowaniom i trudniej się je sterylizuje. Te wykonane ze szkła posłużą zdecydowanie dłużej. Wybierając butelki z tworzywa należy zawsze zwracać uwagę na oznaczenie BPA free, co oznacza, że jest ono wolne od bisfenolu A (substancji szkodliwej dla zdrowia).

Kształt

Butelki dla noworodków różnią się między sobą również pod względem kształtu. Mogą być szerokootworowe lub wąskie, wyprofilowane albo proste. Butelki o szerokiej podstawie są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a także wygodniejsze w przypadku przygotowywania mleka modyfikowanego. Niektórzy rodzice wolą butelki wąskie, dzięki którym mogą zachować kontakt wzrokowy z dzieckiem podczas podawania posiłku. Przy karmieniu naprzemiennie piersią i odciągniętym mlekiem mamy na pewno warto wybrać taką butelkę, która pewnie leży w dłoni - przy tym butelka szerokootworowa będzie lepiej imitować karmienie naturalne, gdyż tak samo jak przy piersi dziecko nie będzie widziało twarzy mamy.

 

Butelka sprzyjająca naturalnemu karmieniu

Niezależnie od marki i ceny, każda butelka dla noworodka pozostająca w zgodzie ze wszystkimi powyższymi zasadami będzie właściwym wyborem. Imitujący pierś mamy smoczek, system odpowietrzający i wygodny kształt to najbardziej istotne cechy, do których dochodzą dodatkowe aspekty wizualne – np. kolor czy nadrukowany rysunek. Najważniejsze, by maluch szybko i łatwo nauczył się jedzenia na zmianę z piersi i z butelki, a zadaniem producentów butelek do karmienia jest maksymalnie ułatwić dzieciom tą czynność.  

pixelpixel