Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmienie piersią - pytania i odpowiedzi

2022-06-27
Karmienie piersią - pytania i odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania odnośnie karmienia piersią

Kiedy kobieta po raz pierwszy ma zostać mamą, nurtuje ją milion pytań związanych nie tylko z ciążą i porodem, ale również z opieką nad dzieckiem i karmieniem piersią. Jest to bowiem nowa, a co za tym idzie – stresująca sytuacja, w której będzie musiała się odnaleźć. Problemy napotykają na swej drodze również świeżo upieczone mamy, dla których karmienie piersią stało się już codziennością.

Poniżej prezentujemy ranking najpopularniejszych pytań o karmienie noworodka.

 

 

1. Karmienie piersią pierwsze dni – dlaczego nie mam pokarmu?

Najważniejszą sprawą jest spokojne podejście do tematu, ponieważ nerwy mogą dodatkowo wydłużyć cały proces. Organizm kobiety musi we własnym tempie rozpocząć produkcję mleka od tzw. „siary”, której jest niewiele, za to jest bardzo pożywna. W trzeciej i czwartej dobie ilość pokarmu powinna znacznie się zwiększyć.

 

 

2. Jak często powinno odbywać się karmienie noworodka?

Zarówno dziecku, jak i laktacji najlepiej służy karmienie na żądanie. Oznacza to, że przystawianie malucha do piersi ma miejsce w momencie, gdy zaczyna się on tego domagać. Jeśli jednak noworodek jest głodny rzadziej niż 8 razy w ciągu doby, należy podawać mu pierś częściej. Odpowiedź na pytanie, co ile karmić noworodka, nie jest jednoznaczna. Karmienie na żądanie oznacza bowiem zarówno spełnianie potrzeb dziecka, jak i matki, której piersi są przepełnione i odczuwa konieczność ich opróżnienia.

 

 

3. Czy laktacja po cesarce pojawi się tak szybko, jak po porodzie naturalnym?

Wiele mam martwi się, że w przypadku zastosowania cesarskiego cięcia pokarm w piersiach się nie pojawi. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma bezpośredni kontakt dziecka z matką „skóra do skóry”, więc jeśli kondycja obojga na to pozwala, noworodek powinien od razu być podany mamie do piersi. Naturalny odruch ssania malca pobudzi laktację, nawet jeśli będzie trzeba na nią poczekać nieco dłużej.

 

 

4. Co jeść karmiąc piersią?

Kobieta, która zdecydowała się na karmienie piersią, powinna odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Zalecane jest spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, kaszy, ryżu, warzyw i chudego mięsa. Jadłospis matki karmiącej w pierwszym miesiącu musi być również wzbogacony o ryby, nabiał i jaja. Ważne jest spożywanie min. 3 litrów płynów na dobę. Temat ten jest szerzej opisany w treści o diecie podczas karmienia piersią dostępnej na portalu Spokojnie o Ciąży.

Zatem czego nie jeść karmiąc piersią?

Niewskazana jest przetworzona żywność zawierająca dużo cukru, tłuszczu, wzmacniaczy smaku i ostrych przypraw. Zabroniony jest alkohol. Wiele mam zastanawia się, czy można pić kawę karmiąc piersią – kawa jest dozwolona, jednak niezbyt mocna i w ilości max. 2 filiżanek w ciągu dnia.

 

 

5. Stabilizacja laktacji – jak ją zwiększyć?

Czasami mama czuje, że pokarmu w piersiach jest za mało i dziecko nie najada się do syta. Może tak być w momencie skoku rozwojowego niemowlęcia, do którego ilość pokarmu matki musi się dostosować. Jeśli więc maluch prawidłowo przybiera na wadze, nie należy się martwić, a wspomóc laktację poprzez picie dużej ilości płynów, wartościowe posiłki i częstsze przystawianie dziecka do piersi. Niewskazane jest dopajanie i dokarmianie malucha w tym okresie, ponieważ jego ssanie powinno stymulować laktację właśnie poprzez częstsze karmienie piersią. Pomocny może okazać się również laktator i odciąganie pokarmu pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi.

 

 

6. Co poradzić na bolesne i poranione sutki matki karmiącej?

Karmienie noworodka piersią to nowa sytuacja zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oboje muszą nauczyć się współpracy w tym zakresie. Bolące sutki przy karmieniu to najczęściej efekt nieprawidłowego chwytu piersi przez dziecko lub po prostu tego, że nie są one przyzwyczajone do ssania. Warto skonsultować z doradcą laktacyjnym sposób oraz pozycje do karmienia, a żeby ulżyć bolącym brodawkom, wietrzyć je i smarować maścią (np. lanoliną Lansinoh) lub własnym mlekiem. Można też stosować nakładki w czasie karmienia piersią.

 

Polecane

pixelpixel