Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Objaśnienie zasad bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Co to oznacza etykieta ECE R44/04?

2023-01-12
Objaśnienie zasad bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Co to oznacza etykieta ECE R44/04?

Norma ECE R44/04 to oznaczenie, które oznacza, że fotelik samochodowy spełnia wymagania Europejskiej Unii dotyczące bezpieczeństwa dzieci. ECE R44/04 to norma, która określa wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości fotelików samochodowych dla dzieci.

Foteliki samochodowe oznaczone etykietą ECE R44/04 muszą przejść testy bezpieczeństwa, w tym testy zderzeniowe, aby uzyskać certyfikat. Foteliki muszą również spełniać wymagania dotyczące konstrukcji i trwałości, a także muszą posiadać instrukcje użytkowania i oznakowanie, które pomogą rodzicom i opiekunom prawidłowo zamontować i używać fotelika.

Foteliki oznaczone ECE R44/04 spełniają wymagania bezpieczeństwa dla dzieci w wieku do 12 lat lub do wysokości 150 cm. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że fotelik jest zgodny z normą ECE R44/04 przed zakupem i używać go zgodnie z instrukcją producenta.

Norma ECE R44/04 składa się z kilku różnych kategorii, które odnoszą się do różnych rodzajów fotelików samochodowych i grup wiekowych dzieci. Są one oznaczone różnymi literami i cyframi, takimi jak:

  • "R" oznacza, że fotelik jest przeznaczony do użytku w pojazdach drogowych.
  • "0" oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla noworodków i niemowląt.
  • "1" oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lat.
  • "2" oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
  • "3" oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Norma ECE R44/04 także zawiera wymagania dotyczące testów zderzeniowych, testów na obciążenie i testów na trwałość oraz oznakowanie i instrukcje, które muszą być spełnione przed uzyskaniem certyfikatu.

Test zderzeniowy polega na symulacji warunków, jakie mogą wystąpić podczas wypadku drogowego, w celu sprawdzenia, jak fotelik chroni dziecko przed urazami. Testy na obciążenie i trwałość sprawdzają, jak fotelik radzi sobie z codziennym użytkowaniem, jakiego może być poddawany przez rodziców i opiekunów.

Oprócz testów bezpieczeństwa, foteliki oznaczone etykietą ECE R44/04 muszą również spełniać wymagania dotyczące oznakowania i instrukcji użytkowania. Oznakowanie musi być czytelne i łatwe do zrozumienia dla rodziców i opiekunów, a instrukcje muszą być dokładne i łatwe do zrozumienia.

Należy pamiętać, że certyfikat ECE R44/04 jest ważny tylko przez określony okres czasu i musi być regularnie aktualizowany, dlatego ważne jest, aby sprawdzać datę ważności certyfikatu przed zakupem fotelika i upewnić się, że jest on aktualny.

Należy pamiętać, że norma ECE R44/04 jest obowiązująca tylko w Europie, dlatego przy zakupie fotelika w innych krajach należy upewnić się, że posiada on certyfikat bezpieczeństwa spełniający normy obowiązujące w danym kraju.

 

pixelpixel