Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwsza kąpiel noworodka – co warto o niej wiedzieć?

2024-01-31
Pierwsza kąpiel noworodka – co warto o niej wiedzieć?

Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny, każda czynność związana z maluszkiem staje się niezwykłym doświadczeniem.

Kąpiel noworodka - choć może wydawać się nie lada wyzwaniem - jest w rzeczywistości jednym z najpiękniejszych momentów rodzicielstwa.

To nie tylko czas na zadbanie o higienę maluszka, ale również okazja do wzmacniania więzi i obserwowania, jak malutki człowiek odkrywa nowy świat – świat wody i ciepła.

 

 

 

Przygotowanie do pierwszej kąpieli

Pierwsza kąpiel maleństwa nie musi odbywać się w pierwszym dniu po powrocie ze szpitala – odpowiedni będzie również 2. - 3. dzień, gdy dziecko zdąży już nieco oswoić się z nowym otoczeniem. Kąpiel to wyjątkowe wydarzenie, na które warto się odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria: wanienkę, termometr do wody, delikatny płyn do kąpieli, miękką gąbkę, czysty ręcznik, a także wygodne miejsce, gdzie można bezpiecznie umieścić dziecko po kąpieli.

Wybierając wanienkę, istotna jest jej stabilność, bezpieczne materiały i ergonomiczny kształt. Niektóre modele są wyposażone w matę antypoślizgową, korek i wężyk do odprowadzenia wody lub stojak, co stanowi dodatkowy atut.

Ponieważ podstawowym aspektem kąpieli jest odpowiednia temperatura wody, wynosząca około 36 stopni Celsjusza, bardzo pomocny jest także termometr do wody. Użycie go pomoże uniknąć przegrzania lub wyziębienia delikatnej skóry dziecka. Dostępne są różne typy: od prostych pływających po bezdotykowe z cyfrowym wyświetlaczem.

 

pierwsza kąpiel noworodka termometr do wody

 

O czym warto pamiętać podczas pierwszej kąpieli noworodka?

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Ważne jest, aby podczas wszystkich czynności utrzymać spokojną atmosferę, co pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie. Należy zawsze podtrzymywać plecy i główkę dziecka jedną ręką, podczas gdy drugą delikatnie myjemy ciało.

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego istotne jest używanie wyłącznie specjalnych, łagodnych produktów przeznaczonych dla niemowląt. Wybór odpowiedniego płynu i szamponu to ważna decyzja. Powinny być to kosmetyki hypoalergiczne, bez parabenów i sztucznych zapachów. Delikatne, okrężne ruchy podczas mycia pomogą uspokoić dziecko i uczynić kąpiel przyjemniejszą. Miękka gąbka, myjka lub ściereczka do mycia to absolutny must-have, który pomoże w delikatnym oczyszczaniu wrażliwej skóry niemowlęcia.

 

kąpiel niemowlęcia akcesoria

 

Po kąpieli przychodzi czas na osuszenie skóry. Podczas tej czynności przyda się miękkie, chłonne okrycie kąpielowe lub ręcznik - najlepiej z kapturkiem, który ochroni główkę dziecka przed zimnem. Delikatne osuszenie ciała dziecka powinno polegać na przykładaniu tkaniny do skóry, bez pocierania jej – aby uniknąć podrażnień i nieprzyjemnych odczuć.

Gdy skóra dziecka jest już sucha, nadchodzi idealny moment na krótki masaż niemowlęcy, który dodatkowo uspokoi i zrelaksuje maluszka. Warto użyć do niego delikatnych kosmetyków nawilżających i pielęgnujących skórę. Oliwkę, krem lub balsam należy nałożyć na dłonie, przez chwilę w nich ogrzać, a następnie delikatnie masować skórę malca okrężnymi ruchami.

 

kąpanie noworodka niemowlaka masaż ciała

 

Kąpiel niemowlaka to więcej niż higiena

Kąpiele noworodków to nie tylko zwyczajne zabiegi pielęgnacyjne. To także czas na nawiązywanie głębokiej więzi emocjonalnej. Rozmawianie z dzieckiem, śpiewanie, uśmiechanie się – to wszystko pomaga w rozwoju dziecka i budowaniu zaufania. Każda kąpiel noworodka to wyjątkowe doświadczenie, które łączy w sobie troskę o higienę z niezwykłą okazją do budowania więzi. Kąpiel niemowlaka to nie tylko rutynowa czynność higieniczna, ale i czas bliskości, zabawy i poznawania świata przez zmysły.

 

kąpiel niemowlaka jak się przygotować

 

 

 

Polecane

pixelpixel