Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwszy fotelik Twojego maluszka - na co zwrócić uwagę?

2022-06-14
Pierwszy fotelik Twojego maluszka - na co zwrócić uwagę?

 

 

 

 

 

 

 

Jak wybrać fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Bezpieczeństwo maluszka to kwestia, która spędza sen z powiek zarówno przyszłym, jak i obecnym rodzicom. Jednym z obszarów, w którym jest ono bardzo ważne, jest przewożenie dziecka w samochodzie – a robimy to każdego dnia. Wizyta u lekarza, wyjazd do rodziny, wyprawa na łono natury… niezbędny będzie fotelik dla niemowlaka, który pozwoli mu podróżować wygodnie i bezpiecznie.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla noworodka?

Pierwszy fotelik należy do przedziału wagowego 0-13 kg i określa się go także jako nosidełko dla dziecka do samochodu. Nazwa ta wiąże się z faktem, że posiada wygodny rozkładany pałąk do przenoszenia i nie trzeba każdorazowo wyjmować z niego maluszka, żeby się z nim przemieszczać. Należy jednak pamiętać, że noworodek w foteliku w pozycji półleżącej nie powinien znajdować się dłuższy czas, niż to konieczne, ponieważ nie jest ona zdrowa dla rozwijającego się układu kostnego.

 

 

Najważniejsze kwestie podczas poszukiwań fotelika

1. Sposób montażu - baza czy pas

Zastanawiając się, jaki fotelik dla niemowlaka wybrać, należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Wszystkie foteliki mocujemy w aucie tyłem do kierunku jazdy, ponieważ jest to najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka. Większość nosidełek przypinana jest za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa, co jednak jest dość skomplikowanym zadaniem i wymaga wprawy. Jeśli więc zamierzamy często jeździć z dzieckiem autem, warto poszukać modelu, do którego można dokupić bazę – na którą po prostu wpina się fotelik samochodowy dla dziecka jednym kliknięciem. Bazy najczęściej montowane są za pomocą systemu ISOFIX, należy więc upewnić się, czy auto jest w niego wyposażone. Aby mieć pewność, że nosidełko dla niemowlaka do samochodu będzie dobrze dobrane, najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć je razem z doświadczonym sprzedawcą – nawet, jeśli finalnie kupione zostanie przez internet :)

2. Certyfikaty bezpieczeństwa

Fotelik samochodowy dla noworodka powinien posiadać certyfikaty potwierdzające jego bezpieczeństwo. Najpopularniejsze testy sprawdzające foteliki dla niemowląt to ADAC oraz OEAMTC. Jeśli dany model otrzymał w nich 4 lub 5 gwiazdek, można uznać go za godny polecenia.

3. Uprząż dla dziecka

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając fotelik nosidełko dla niemowlaka, jest uprząż, w którą zapinane jest dziecko. Zdecydowanie bezpieczniejsze są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, ponieważ 3-punktowe mogą nie utrzymać niemowlęcia w bezpiecznej pozycji podczas kolizji.

4. Wkładka dla wcześniaka

Rodzice wcześniaków i drobnych niemowląt urodzonych z niską masą urodzeniową bardzo ważną rolę pełni fotelik samochodowy dla noworodka ze specjalną anatomiczną wkładką. Zapewnia ona właściwe ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, dzięki czemu maluszek nie „wpada” w nosidełko zbyt głęboko.

5. Kompatybilność z wózkiem

Nosidełko dla noworodka do samochodu powinno dać się bez problemu zamontować na stelażu wózka dowolnej marki za pomocą adapterów. Większość producentów wózków 2w1 oferuje możliwość ich dokupienia i informuje, które modele są ze sobą kompatybilne. Warto sprawdzić ten fakt przed zakupem, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

6. Waga fotelika

Często pomijanym przy wyborze, a równie ważnym parametrem wyróżniającym foteliki dla noworodków, jest ich ciężar. Należy pamiętać, że dziecko będzie coraz cięższe, i przenoszenie go w nosidełku stanie się z czasem bardziej kłopotliwe – dlatego lepiej, żeby sam fotelik był jak najlżejszy. Noworodek w foteliku to niewielki ciężar, ale bobas ważący 12 kg już stanowi spore obciążenie dla rodzica.

 

 

Pozostałe parametry i funkcje fotelika stanowią już poboczne cechy, na które można zwracać uwagę lub nie - w zależności od własnych preferencji. Na rynku znajduje się cała masa fotelików dla niemowląt różniących się od siebie wyglądem, kształtem, wagą, dodatkowymi akcesoriami czy kolorystyką. W tak bogatej ofercie z pewnością każdy rodzic znajdzie fotelik dla niemowlaka odpowiedni dla swojego maluszka – warto dobrze poszukać, by wybrać ten idealny.

 

pixelpixel