Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje kół do do wózków dziecięcych

2022-06-17
Rodzaje kół do do wózków dziecięcych

 

 

 

 

 

 

 

Koła w wózkach dziecięcych – jak wybrać najlepsze?

Kiedy wybieramy pierwszy wózek dla dziecka, bierzemy pod uwagę wiele kwestii. Jedną z nich jest materiał, z którego wykonane będą kółka do wózka. Ma to dość istotne znaczenie dla komfortu użytkowania, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie koła do wózka będą najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb.

 

 

Różne rodzaje kół do wózków

Koła do wózka dziecięcego różnią się między sobą materiałem wykonania. Najpopularniejsze są kółka pompowane, piankowe lub żelowe. Warto poznać ich zalety i wady, aby dokonać właściwego wyboru, gdy będziemy kupować wymarzony wózek 2w1.

1. Koła pompowane - wózki dziecięce z doskonałą amortyzacją

Koła pompowane są najpopularniejsze. Charakteryzują się dużą elastycznością i łatwo prowadzą się po każdej nawierzchni. Dostosowując się do podłoża, dobrze amortyzują cały wózek dziecięcy, dzięki czemu maluchowi podróżuje się w nim komfortowo, a rodzic nie męczy się jazdy po wyboistej ścieżce. Pompowane kółka do wózka dziecięcego świetnie sprawdzają się podczas jazdy po bruku, na leśnych ścieżkach, a także piaszczystych plażach.

Niestety, pompowane koło do wózka dziecięcego jest najbardziej podatne na uszkodzenie mechaniczne. Bez większego trudu może ulec przebiciu po najechaniu na ostry przedmiot, np. szkło lub kamień, dlatego należy zwracać uwagę na podłoże, po którym się poruszamy. Ponadto trzeba pamiętać, aby utrzymywać odpowiednie ciśnienie w oponach, ponieważ zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie może negatywnie przekładać się na wygodę prowadzenia. Te opony do wózka dziecięcego wykonane są z gumy, dlatego z upływem czasu kruszeją. To ważna informacja dla osób, które kupują kilkuletni używany wózek dziecięcy, albo korzystają z pojazdu po starszym dziecku.

Jeśli zdecydujesz się na wózek 2w1 z kołami pompowanymi, masz do wyboru wiele modeli - m.in. Salsę 4 Air lub Viper 4S od ABC Design, Tutis Aero oraz X-lander X-Move.

2. Koła piankowe – lekkość na gładkie nawierzchnie

Koła piankowe wykonane są ze specjalnego, lekkiego tworzywa. Takie kółka do wózka w odróżnieniu od kół pompowanych są odporne na przebicie, a także dużo lżejsze, co przekłada się na wagę całej konstrukcji. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osób mieszkających w bloku bez windy, które każdego dnia muszą wnosić wózek dziecięcy po schodach. Także podczas częstych podróży wózek głęboki lub spacerówka z piankowymi kołami będzie spisywał się lepiej, niż cięższy odpowiednik z gumowymi lub żelowymi oponami. Koła do wózka wykonane z pianki bardzo dobrze sprawują się na gładkich nawierzchniach, m.in. na asfalcie czy chodniku.

Do ich wad należy jednak niski stopień amortyzacji oraz możliwość uszkodzenia tworzywa (powstanie ubytku w piance) na nierównym terenie, co wiąże się od razu z wymianą całego kółka.  

Koła piankowe występują m.in. w modelach X-lander X-Cite Light 2.0, Be Cool QuantumRoan Bloom oraz Cybex Mios.

3. Koła żelowe – niezawodność i wytrzymałość

Rozwiązanie łączącym w sobie cechy kół pompowanych i piankowych, są żelowe kółka do wózka dziecięcego. Tak jak w oponach wypełnionych powietrzem, zewnętrzna warstwa wykonana jest z gumy. Wypełnienie natomiast stanowi specjalny żel, dzięki któremu koło nie ma możliwości przebicia – z tego względu żelowe koła do wózka nazywa się również bezobsługowymi.

Do ich wad należy waga, ponieważ są cięższe niż kółka piankowe lub pompowane.

W koła żelowe wyposażony jest m.in. bardzo popularny Muuvo Quick 3.0Muuvo Slick oraz Cybex Talos S Lux, który występuje standardowo w wersji spacerowej, jednak można dokupić do niego dedykowaną gondolę dla niemowlaka.  

 

Jaki wózek wielofunkcyjny wybrać ze względu na rodzaj kół?

Podsumowując - dla osób, które będą często wnosić wózek po schodach, najlepszym wyborem będzie lekki wózek z piankowymi kołami. Opony pompowane sprawdzą się u rodziców spacerujących w trudnych terenach i po wyboistych ścieżkach, natomiast koła żelowe najlepiej spiszą się tam, gdzie waga wózka nie ma większego znaczenia.

 

Polecane

pixelpixel