Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sekretny kod rozwoju - jak rytm dobowy wpływa na zdrowie i rozwój dzieci

2024-04-10
Sekretny kod rozwoju - jak rytm dobowy wpływa na zdrowie i rozwój dzieci

W każdym dziecku już od momentu narodzin działa niewidzialny mechanizm, który kształtuje ich zdrowie, rozwój i samopoczucie. To rytm dobowy - wewnętrzny zegar regulujący cykle snu i czuwania, a także wpływający na wiele innych aspektów życia.

Dla rodziców i opiekunów zrozumienie i wspieranie naturalnego rytmu dobowego dziecka może być kluczowe w zapewnieniu mu najlepszego startu w życie.

Jak więc rytm dobowy wpływa na dzieci i co możemy zrobić, aby go wesprzeć?

 

Początki rytmu dobowego

Choć rytm dobowy jest obecny od narodzin, pełne jego ukształtowanie następuje stopniowo. Noworodki śpią i budzą się w cyklach przez całą dobę, bez wyraźnego rozróżnienia na dzień i noc. Około 3-6 miesiąca życia większość dzieci zaczyna wykazywać bardziej regularny rytm snu i czuwania, co jest idealnym momentem, aby zacząć wprowadzać rutynowe nawyki snu.

 

Wpływ rytmu dobowego na rozwój

Rytm dobowy wpływa na wiele więcej obszarów niż tylko sen. Reguluje on temperaturę ciała, apetyt, poziom energii i wydzielanie hormonów, co wszystko razem ma znaczący wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Zaburzenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów ze snem, trudności w nauce, zaburzeń nastroju i problemów z zachowaniem.

 

rytm dobowy u dziecka

 

Jak wspierać zdrowy rytm dobowy u dzieci?

  • stałe godziny snu - ustalenie regularnego harmonogramu snu jest kluczowe. Dzieci, które kładą się spać i wstają o tej samej porze (nawet w weekendy) mają lepszą jakość snu;
  • rytuały przed snem - stałe czynności przed snem, takie jak czytanie książki czy kąpiel, mogą pomóc dziecku się zrelaksować i przygotować do snu;
  • ograniczenie ekranów - niebieskie światło emitowane przez ekrany elektroniczne może zakłócać produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Zaleca się, aby dzieci unikały ekranów na co najmniej godzinę przed snem;
  • aktywność fizyczna i światło dzienne - regularna aktywność fizyczna i ekspozycja na naturalne światło dzienne pomagają regulować rytm dobowy. Nawet krótka zabawa na zewnątrz może mieć pozytywny wpływ;
  • zdrowa dieta - posiłki bogate w tryptofan (np. indyk, jaja, banany) mogą wspierać produkcję melatoniny, podobnie jak unikanie ciężkich, pikantnych lub słodkich potraw przed snem.

 

jak wspierać rytm dobowy u dzieci

 

Rola rodziców i opiekunów

Rozumienie i wspieranie rytmu dobowego dziecka to jedna z wielu ról, jaką pełnią rodzice i opiekunowie. Bycie wzorem do naśladowania, zachęcanie do zdrowych nawyków i dostosowywanie środowiska do potrzeb dziecka może znacząco wpłynąć na jego zdrowie i rozwój. Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko jest inne i może potrzebować indywidualnego podejścia do kształtowania swojego rytmu dobowego.

 

zdrowe nawyki kształtujące rytm dnia i nocy

 

Trener snu od Alecto Baby - Ślimak Simon

Aby wspomóc rodziców w kształtowaniu dobowego rytmu u dziecka, na rynku pojawiła się ciekawa nowość. To sympatyczny ślimak Simon od Alecto Baby - trener snu, który pomaga dzieciom zyskać poczucie czasu. To urządzenie 2w1: budzik i lampka nocna, dzięki któremu to rodzic decyduje - kiedy jest pora spać, a kiedy czas wstawać. Simon rozwija w dzieciach poczucie czasu. Jest zatem idealnym gadżetem, jeśli maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie określić pór dnia i nocy.

Na zegarze można ustawić żądaną godzinę wstawania, a następnie umieścić go w sypialni dziecka w taki sposób, aby był przez nie dobrze widoczny. W nocy wyświetlacz jest niebieski, a na ekranie widnieje księżyc - należy więc zostać w łóżku. Gdy wyświetlacz zmieni kolor na pomarańczowy i pojawi się na nim słońce, czas wstać! W ten sposób dziecko od razu widzi, jaka jest pora doby. Ponieważ Simon od Alecto Baby to nie tylko zegar, ale także budzik - o określonej godzinie rozpoczęcia dnia włącza się w nim alarm.

 

ślimak simon alecto trener snu i czuwania

 

Ślimak Simon może być również używany jako wygodna lampka nocna. Podświetlany wyświetlacz przyjemnie oświetla pomieszczenie i sprawia, że ​​dziecko czuje się bezpiecznie. Intensywność podświetlenia wyświetlacza można regulować - od przejrzystego, jasnego błękitu po mocną, niebieską poświatę. Oświetlenie można także wyłączyć.

Trener snu Simon jest już dostępny na lullabybaby.pl :)  

 

ślimak simon trener snu alecto baby

 

Rytm dobowy jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka – już od dziecka. Wspieranie naturalnego cyklu snu i czuwania od najmłodszych lat może przyczynić się do lepszego zdrowia, samopoczucia i rozwoju dzieci.

W świecie pełnym rozpraszaczy i wymagań, znajomość i szacunek dla wewnętrznego zegara naszych dzieci może być jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy im dać.

 

 

Polecane

pixelpixel