Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sterylizowanie butelek i smoczków - dlaczego to ważne?

2022-06-20
Sterylizowanie butelek i smoczków - dlaczego to ważne?

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego należy sterylizować butelki i smoczki

Narządy układu pokarmowego niemowlęcia nie są jeszcze w pełni wykształcone, w związku z czym są bardzo wrażliwe na wszelkie bakterie i inne drobnoustroje. Z tego powodu wszystkie przedmioty, które niemowlę bierze do ust, powinny być dokładnie odkażone. W tym celu przydatny jest specjalny sterylizator, chociaż zwykły wrzątek też w zupełności wystarczy.

Sterylizacja butelek, smoczków i gryzaków jest konieczna, żeby uniknąć problemów z małym brzuszkiem. Co więcej, powinny jej podlegać również pojemniki na pokarm, elementy laktatora, miarki czy łyżeczki, ponieważ one również mają kontakt z pokarmem, który spożywa dziecko. 

 

 

Istotna sprawa - do kiedy sterylizować butelki

Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z przedmiotów, z którymi buzia maluszka ma kontakt, należy regularnie je sterylizować przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka.  

 

 

Jak często sterylizować butelki niemowlaka

Wszelkie akcesoria, które dziecko bierze bezpośrednio do ust, powinno sterylizować się przed każdym - pierwszym i ponownym - użyciem. Sprawa z butelkami i smoczkami do karmienia jest prosta, ponieważ łatwo jest to kontrolować, natomiast smoczki uspokajające i gryzaki wyparza się raz dziennie lub w razie potrzeby częściej (np. gdy spadły na ziemię).  

 

 

Jak wysterylizować butelki i smoczki dla niemowląt?

Każdą sterylizację należy rozpocząć od dokładnego umycia rąk, a następnie wymycia akcesoriów wodą z płynem do naczyń pod bieżącą wodą. Dopiero w momencie, gdy butelka i smoczek do karmienia są czyste, można przystąpić do ich sterylizacji – najczęściej robi się to przed ponownym użyciem.  

 

Istnieje kilka sposobów na wyjaławianie butelek i smoczków:  

1. Wygotowywanie

Najbardziej tradycyjnym sposobem odkażania butelek i smoczków jest gotowanie ich we wrzącej wodzie przez 3-5 minut. Należy jednak zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu butelki i smoczka, czy sterylizacja tym sposobem im nie zaszkodzi, ponieważ nie wszystkie są przystosowane do gotowania.  

 

2. Sterylizator do butelek do kuchenki mikrofalowej

Bardzo prostym w obsłudze sprzętem jest sterylizator do mikrofalówki. Umieszcza się w nim odkręcone butelki skierowane otworem do dołu, wlewa do pojemniczka wodę i wstawia na kilka minut do kuchenki mikrofalowej. Dzięki unoszącej się wewnątrz butelek gorącej parze każdy ich zakamarek zostanie dokładnie wyjałowiony. Większość urządzeń tego typu wyposażonych jest w pokrywę, która umożliwia przechowywanie wygotowanych butelek w środku aż do kolejnego użycia.

Sterylizator do butelek Avent to wysokiej klasy mikrofalowy sterylizator parowy, w którym zaledwie w 2 minuty można odkazić aż 4 butelki. Alternatywę stanowi sterylizator Tommee Tippee, który po 4 minutach w kuchence mikrofalowej zachowuje 24-godzinną sterylność zawartości.

3. Elektryczne sterylizatory do butelek

Wyparzarka do butelek to do swojego działania nie potrzebuje kuchenki mikrofalowej, gdyż wyposażona jest we własne zasilanie. Zasada funkcjonowania jest podobna – również należy wlać wodę do pojemnika urządzenia, które zamienia je w parę. Elektryczny sterylizator parowy może posiadać różne tryby pracy, np. sterylizacja, suszenie i  tryb automatyczny. W komorze zazwyczaj mieści się kilka butelek i akcesoriów.

Elektryczny sterylizator Avent 4w1 składa się z modułów, które można dostosowywać do własnych potrzeb, w zależności od rodzaju i ilości sterylizowanych przedmiotów. Sterylizator Canpol natomiast wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączenia, a sterylizator Lovi ma wbudowaną suszarkę.

4. Butelka samosterylizująca

Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem są butelki samosterylizujące, które do uzyskania absolutnej czystości potrzebują jedynie odrobiny wody i umieszczenia w mikrofalówce, tak jak sterylizator do mikrofali. Specjalny kapsel napełnia się wodą do wyznaczonego poziomu, nakłada na butelkę i podgrzewa całość w kuchence mikrofalowej przez określony w instrukcji czas.

Butelki samosterylizujące Lovi dostępne są w pojemnościach 150 oraz 250 ml.    

 

Polecane

pixelpixel