Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ząbkowanie u niemowląt - jak się do niego przygotować?

2023-09-20
Ząbkowanie u niemowląt - jak się do niego przygotować?

Każdy rodzic wie, że pierwsze kroki dziecka to niezwykłe przeżycie.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że pierwsze "kroki" zaczynają się już w ustach niemowlaka!

Ząbkowanie - to etap rozwoju dziecka, który z jednej strony jest bardzo fascynujący, a z drugiej stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów.

Poznajmy tajemnice ząbkowania u niemowląt!

 

 

 

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Pierwsze oznaki ząbkowania mogą pojawić się już w czwartym lub piątym miesiącu życia dziecka, ale zawsze zależy to od własnego tempa rozwoju malucha. Niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować wcześniej, inne później. Ząbkowanie jest procesem bardzo indywidualnym - nie ma stałego harmonogramu, który sprawdza się u wszystkich dzieci.

Co więcej, niektóre maluchy nie odczuwają większych dolegliwości podczas ząbkowania, podczas gdy inne mogą je przeżywać bardzo intensywnie.

 

ząbkowanie u malucha - trudny okres w rozwoju dziecka

 

Które zęby wychodzą najwcześniej?

Pierwszymi ząbkami, które pojawiają się u niemowląt, są zazwyczaj dolne siekacze. Początkowo wyglądają one jak małe, białe kropki na obrzękniętych dziąsłach. Nieco później dołączają do nich górne siekacze, a następnie kolejne ząbki, tworząc swoisty "krokodyli uśmiech".

Proces ząbkowania trwa do ok. 2 roku życia dziecka, kiedy to pojawiają się pierwsze mleczne kły.

 

Trudny czas ząbkowania

Ząbkowanie nie jest łatwym procesem ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Pojedyncze ząbki mogą wyrzynać się nawet przez kilka dni, zanim przebiją się przez dziąsła, a maluch może odczuwać wtedy ból i dyskomfort - dlatego należy być na to dobrze przygotowanym.

Dzieci w trakcie ząbkowania mogą być bardziej marudne, płaczliwe, a ich organizm może nawet zareagować gorączką lub objawami przypominającymi przeziębienie. Maluchy zaczynają wkładać piąstki i zabawki do buzi, a także bardziej się ślinić.

 

ulga w bólu podczas ząbkowania

 

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Istnieje wiele sposobów, aby wspierać malca w trakcie ząbkowania.

Najbardziej popularne są różnego rodzaju gryzaki, które ze względu na ciekawe kształty, strukturę oraz kolorystykę stanowią atrakcyjną zabawkę dla maluszka. Bez obaw może on wkładać ją do buzi, masując obolałe dziąsełka. Dodatkowo, gryzaki można schładzać w lodówce – by przynosiły jeszcze większą ulgę podczas masowania wrażliwych dziąseł i łagodzenia bólu.

Ząbkujący maluch doceni też efekt chłodzący w innej postaci. W zależności od wieku i stopnia rozszerzenia jego diety, warto spróbować podać mu schłodzone przekąski - takie jak puree z owoców lub warzyw. Są one nie tylko pyszne, ale także pomagają w łagodzeniu bólu podczas ząbkowania. Co ciekawe, do serwowania zimnych owoców może posłużyć wygodna siateczka, dzięki której maluszek nie zadławi się zbyt dużym kawałkiem pokarmu.

Można także spróbować specjalnych żeli znieczulających do dziąseł (zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza) oraz delikatnego masażu. Wielu producentów akcesoriów dla niemowląt oferuje nakładki na palec dla rodziców w kształcie szczoteczki z silikonowym włosiem, które świetnie sprawdzają się podczas masowania obrzmiałych dziąseł. Dostępne są również elektroniczne szczoteczki do zębów i dziąseł już dla niemowląt od 3. miesiąca życia.

Ząbkowanie to okres, kiedy niemowlak potrzebuje bardzo dużo uwagi i rozrywki. Książeczki do zabawy, przytulanki i spędzanie czasu z dzieckiem to magiczne składniki, które pomagają odwrócić uwagę od bólu. Ciepły uścisk i dodatkowa miłość od rodziców są wręcz nieocenione w tym trudnym okresie.

 

gryzaki na ząbkowanie

 

Ząbkowanie kiedyś się skończy :)

Ząbkowanie to fascynujący etap w życiu niemowlęcia, który przynosi zarówno radość, jak i wyzwania. Warto być przygotowanym na ten okres. To czas, w którym maluch zdobywa swoje pierwsze "narzędzia" do eksploracji świata - jest to po prostu jeden z etapów w rozwoju każdego dziecka. Mały odkrywca może być bardziej niespokojny i potrzebować więcej ciepła od rodziców, dlatego cierpliwość, miłość i wyrozumiałość to najważniejsze, co możesz dać mu w tym okresie.

Najważniejsze, że ząbkowanie nie będzie trwało wiecznie – gdy zęby już wyjdą, wszystko wróci do normy :)

 

pierwsze ząbki u dziecka

 

 

Polecane

pixelpixel