Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zakup używanego fotelika dla dziecka – czy warto?

2022-12-02
Zakup używanego fotelika dla dziecka – czy warto?

Oczekiwanie na nowego członka rodziny to cudowny, magiczny czas. Przyszli rodzice chcą jak najlepiej przygotować się na przyjęcie maluszka, dlatego dużą uwagę przywiązują do kompletowania wyprawki dla noworodka. Wiąże się to ze sporymi wydatkami – łóżeczko z przewijakiem, tekstylia dziecięce, wózek, ubranka, kosmetyki, pieluszki… długo można wymieniać, a lista jest praktycznie nieskończona.

Aby nieco zaoszczędzić, a przy okazji postępować w zgodzie z myśleniem ekologicznym, mama i tata często decydują się na odkupienie rzeczy używanych, po innym dziecku. O ile ciuszki lub mebelki do pokoju dziecięcego z drugiej ręki to świetny pomysł, tak niektóre produkty absolutnie nie powinny być kupowane z niepewnego źródła.

Mowa tutaj przede wszystkim o foteliku samochodowym.

 

Dlaczego fotelik samochodowy z drugiej ręki to zły pomysł?

Każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Dotyczy to między innymi kwestii przewożenia maluszka w samochodzie, dlatego poszukiwania idealnego fotelika wiążą się z długotrwałym badaniem rynku, zbieraniem opinii wśród znajomych i wizytami w salonach dziecięcych. Kupowanie fotelika używanego, wystawionego na portalu ogłoszeniowym w atrakcyjnej cenie, wiąże się z kilkoma problemami, z których warto zdawać sobie sprawę.

 

Termin produkcji fotelika

Być może nie każdy wie, że foteliki samochodowe nie powinny być użytkowane przez okres dłuższy, niż 10 lat od daty produkcji. Niektóre marki definiują ten czas jako 8 lat od momentu zakupu, dopuszczając okres przechowywania towaru w sklepie przez ok. 2 lata.

Dlaczego jest to tak ważne? Materiał, z którego został wykonany fotel, z czasem staje się bardziej podatny na mikropęknięcia i kruszeje. Nie jest to widoczne gołym okiem, jednak może nieść przykre konsekwencje podczas wypadku. Za bezpieczny okres użytkowania uznaje się 10 lat, a kupując używany fotelik nigdy nie mamy pewności, kiedy został wyprodukowany.

 

Rozwój technologii i zmienne przepisy dotyczące bezpieczeństwa

Z każdym rokiem wymagania i normy odnoszące się do fotelików dziecięcych stają się coraz bardziej restrykcyjne. Mechanizm ich sprawdzania, np. w testach zderzeniowych, można porównać do tego, któremu podawany jest każdy nowy model samochodu. Oznacza to, że im nowszy fotelik, tym wyższa poprzeczka została przed nim postawiona. Kupując nowy produkt mamy pewność, że spełnia on najnowsze standardy bezpieczeństwa i jest zgodny z najbardziej surowymi normami – w przypadku fotelika używanego nikt nam tego nie zagwarantuje.

 

Nieznana historia fotelika

Każdy fotelik, który brał udział w zdarzeniu drogowym, powinien być niezwłocznie wycofany z dalszego użytkowania. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w wyniku uderzenia w jego konstrukcji mogły powstać uszkodzenia niemożliwe do zauważenia, a mające wpływ na bezpieczeństwo podróżującego dziecka. Nowe foteliki najczęściej objęte są programem ochrony powypadkowej, w ramach której producent wymienia je na całkowicie nowe. Wszystkie są też objęte standardową gwarancją.

Kupując fotelik z drugiej ręki nie mamy możliwości zareklamowania go, wymiany powypadkowej, a także nigdy nie mamy pewności, czy nie brał on już udziału w wypadku.

 

Brak wsparcia serwisu i możliwości dokupienia części zamiennych

Czasami podczas używania fotelika dziecięcego uszkodzi się jeden z elementów, który nie ma wpływu na bezpieczeństwo – np. przedrze się tapicerka. W przypadku nowych fotelików samochodowych bez problemu dokupimy niezbędny komponent, a w przypadku starszych modeli może nie być on już dostępny w sprzedaży.

Podobnie z instrukcją montażu, która może okazać się niemożliwa do zdobycia z uwagi na wiek fotelika.

 

Na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać

Dawanie przedmiotom drugiego życia to bardzo pozytywne zjawisko, zwłaszcza z punktu widzenia ekonomii i dbania o środowisko. Są jednak takie produkty, na których nie należy oszczędzać, ponieważ od ich jakości zależy zdrowie i życie maluchów – dlatego zawsze wybierajmy fabrycznie nowe foteliki samochodowe, zakupione z pewnego źródła.

Polecane

pixelpixel