Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki samochodowe 9-18 kg

( ilość produktów: 29 )

Kiedy maluszek powoli przestaje wygodnie mieścić się w swoje pierwsze nosidło samochodowe 0-13 kg, a jego głowa zaczyna wystawać poza jego górną krawędź, czas pomyśleć o zmianie fotelika samochodowego na kolejny, większy model z grupy wagowej 9-18kg. Szeroki asortyment fotelików samochodowych oferowanych przez różnych producentów może przyprawiać rodziców o istny zawrót głowy. Czym zatem kierować się przy wyborze właściwego modelu 9-18 kg?  

Jaki fotelik samochodowy 9-18kg jest najlepszy?

Najważniejszym zadaniem fotelika samochodowego jest zapewnienie małemu pasażerowi najwyższego stopnia bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Dodatkowo ma on zapewnić mu zdrową dla kręgosłupa, prawidłową postawę oraz komfort podróżowania w samochodzie.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, wśród wielu dostępnych na rynku fotelików 9-18kg warto szczególną uwagę zwrócić na modele wyróżniające się wysokimi notami w testach zderzeniowych i licznymi certyfikatami bezpieczeństwa. Ważne, aby były one nie tylko zgodne z obowiązującymi prawnie normami dopuszczającymi dany produkt do użytku, ale potwierdzały wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony zarówno podczas zderzeń czołowych, jak i bocznych. Wiele fotelików posiada również atesty świadczące o zapewnieniu zdrowej dla kręgosłupa pozycji dziecka. Wybierając drugi fotelik dla dziecka warto zatem kierować się uzyskanymi certyfikatami oraz atestami - najważniejsze z nich to m.in. szwedzki Test Plus oraz ADAC, ale im więcej poświadczeń, tym lepiej.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań fotelika 9-18 kg?

Gdy już zapoznamy się z najbardziej bezpiecznymi fotelikami dla maluchów, należy doprecyzować trzy ważne kwestie – sposób montażu fotelika w samochodzie, pozycję dziecka względem kierunku jazdy oraz dopasowanie konkretnego modelu do posiadanego auta. Są to bowiem kryteria, które decydują o wyborze konkretnego modelu danej marki.

Fotelik 9-18 kg – na isofix czy na pas?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy samochód, w którym będzie podróżował maluch, jest wyposażony w system isofix. Pozwala on szybko i sprawnie wpiąć fotelik w specjalne zaczepy, gwarantując prawidłową instalację i niwelując ryzyko ewentualnego błędu przy montażu. Jeśli auto posiada isofix, można swobodnie wybierać wśród wielu współpracujących z nim fotelików. Jeśli natomiast samochód nie jest wyposażony w zaczepy, zachodzi konieczność zawężenia poszukiwań do modeli, które zapinane są przy użyciu 3-punktowych pasów bezpieczeństwa.

Czasami zdarza się, że dziecko będzie na zmianę podróżować z mamą i tatą w różnych samochodach – jeśli więc fotelik będzie przekładany z jednego auta do drugiego, i tylko w jednym z nich zastosowano isofix, można wybrać uniwersalny model fotelika 9-18kg. Może być on montowany zarówno przy pomocy isofixa, jak i na klasyczne pasy bezpieczeństwa. Takie połączenie daje też możliwość korzystania z fotelika przez inne osoby, np. podczas wakacji u cioci czy dziadków.

Fotelik 9-18 kg - przodem, tyłem, a może obrotowy?

Podczas wyboru fotelika koniecznie trzeba również doprecyzować, czy ma być to model FWF (w którym dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy), RWF (tyłem) czy może obrotowy, który można zwrócić w obu kierunkach.

Należy pamiętać, że najbezpieczniejszą pozycją dla malca jest podróżowanie tyłem, ponieważ wtedy podczas uderzenia czołowego całe ciało dziecka zapada się w skorupę fotelika, a ta ochrania je niczym tarcza. W tej samej sytuacji maluch podróżujący przodem do kierunku jazdy przytrzymywany jest jedynie przez uprząż fotelika, więc siły nie rozkładają się tak równomiernie, jak w opcji RWF. Z tego powodu rekomendowanym sposobem przewożenia dzieci jest jak najdłuższe podróżowanie tyłem do kierunku jazdy - nawet do 7 roku życia.

Nie oznacza to jednak, że foteliki FWF w ogóle nie powinny być stosowane – z wielu przyczyn nie zawsze możliwe jest przewożenie dziecka tyłem przez tak długi czas, m.in. z powodu choroby lokomocyjnej czy braku miejsca na nogi na kanapie auta. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe systemy bezpieczeństwa zastosowane w fotelikach skierowanych przodem do jazdy, aby wybrać najlepszy z nich.

Bardzo dużym powodzeniem cieszą się foteliki obrotowe, w których dziecko może być przewożone najpierw tyłem, a gdy już przestanie być to możliwe – przodem. Dodatkową zaletą foteli obrotowych jest możliwość skierowania ich w stronę drzwi samochodu podczas zapinania dziecka oraz odpinania uprzęży, dzięki której rodzic każdorazowo nie musi gimnastykować się nad maluszkiem w niewygodnej dla siebie pozycji. Foteliki 360 stopni umieszczone są na specjalnej bazie, która może być albo nierozłączna z siedzeniem, albo łączona z siedziskiem jak osobny moduł.

Jak dobrać fotelik 9-18 kg do swojego auta?

Kolejnym kryterium, jakie należy przyjąć, jest dopasowanie fotelika 9-18kg do posiadanego samochodu. Nie każdy model będzie bowiem kompatybilny z danym autem, m.in. z uwagi na długość siedzenia tylnej kanapy czy kąt nachylenia oparcia. Warto w tym celu udać się do salonu posiadającego w swojej ofercie wiele fotelików samochodowych różnych producentów, aby wspólnie z doradcą dokonać przymiarki.

W sklepie LullabyBaby chętnie służymy pomocą przy wyborze najlepszego fotelika 9-18kg oraz foteli z innych grup wagowych, pomagając prawidłowo dobrać i zainstalować fotelik w samochodzie. Nasze doświadczenie i cykliczne szkolenia w tym zakresie sprawiają, że bez problemu możemy dopasować właściwy fotelik do każdego modelu auta.

Służymy pomocą i zapraszamy do LullabyBaby!

pixelpixel