Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Foteliki samochodowe 9-22 kg

( ilość produktów: 2 )

Z roku na rok na rynku fotelików samochodowych przybywa nowych modeli. Innowacje, zaawansowane technologie zapewniające bezpieczeństwo, restrykcyjne normy oraz coraz wyższe wymagania stawiane przed producentami fotelików sprawiają, że można wyodrębnić wśród nich różne podgrupy. Coraz bogatsza oferta fotelików samochodowych różnych marek sprawia, że poza standardowymi kategoriami, zróżnicowanymi ze względu na wiek dziecka i jego wagę lub wzrost, pojawiają się również kategorie pośrednie. Foteliki 0-13kg, 9-18kg, 15-36 kg to grupy wagowe, które istnieją od lat. Poza nimi pojawiło się jednak także kilka innych, które obejmują zakresy pośrednie, aby jak najlepiej dopasować się do wymagań dziecka i możliwości rodziców. Jedną z takich kategorii jest grupa fotelików 9-22 kg – nieco węższa niż 9-25 kg, a jednak obejmująca nieco szerszy zakres niż tradycyjna grupa wagowa 9-18 kg.  

Fotelik samochodowy 9-22 kg – kompromis pomiędzy 9-18 kg a 9-25 kg  

Wielu rodziców obawia się zakupu fotelika dla dziecka z szerokiej grupy wagowej. Intuicyjnie przeczuwają oni, że uniwersalność niektórych modeli może oznaczać mniejsze bezpieczeństwo, ponieważ fotelik dla większego dziecka nie może być jednocześnie dobrą ochroną dla malutkiego. Częściowo można się z tym zgodzić. Fotelik przeznaczony dla wąskiej grupy dzieci ze względu na wagę czy wzrost będzie zapewniał im bardzo dobrą ochronę z uwagi na dokładne dopasowanie do gabarytów malca. Najczęściej posiada on bardzo mały zakres regulacji oparcia, zagłówka, wysokości pasów czy szerokości siedziska, przez co rodzic nie musi zastanawiać się, jak dobrać właściwe ustawienia. Niweluje to ryzyko popełnienia błędu, a w rezultacie – zmniejszenia ochrony dziecka. Foteliki dla szerokiej grupy wagowej, jak np. 9-25 kg są wyposażone w specjalne wkładki redukcyjne, a zakres ich regulacji jest dużo szerszy. To na rodzicu zatem spoczywa odpowiedzialność za dobre dopasowanie fotelika do aktualnego wzrostu i wymiarów dziecka, dlatego margines błędu się powiększa. Jeśli jednak mama lub tata dobrze obserwują swoje dziecko, bez problemu zauważą moment, w którym należy dokonać pewnych modyfikacji w foteliku – i maluch będzie tak samo bezpieczny, jak w siedzisku z węższej grupy wagowej. Dla opiekunów, którzy obawiają się o właściwe dopasowanie fotelika do swojej pociechy, ale jednak chcieliby dobrać model na nieco dłuższy okres użytkowania niż standardowy, producenci stworzyli grupę 9-22 kg. Jest to swoisty kompromis pomiędzy fotelikami samochodowymi 9-18kg, a 9-25 kg. Zakres regulacji jest nadal dość niewielki, co minimalizuje ryzyko niewłaściwego użytkowania siedziska – a jednak wystarczy ono na dłuższy czas.  

Foteliki 9-22 kg – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?  

Dobry fotelik z kategorii wagowej 9-22 kg wyróżnia się wysokim stopniem ochrony podróżującego w nim malucha. Podczas wyboru należy więc zwrócić baczną uwagę na systemy bezpieczeństwa zastosowane w poszczególnych modelach renomowanych producentów. Fotelik 9-22 kg powinien dobrze chronić maluszka przed zderzeniem bocznym oraz czołowym, dlatego cennym rozwiązaniem są osłony boczne wpinane od strony drzwi auta, pochłaniające energię i rozprowadzające je po całej skorupie fotelika – tak, aby jak najmniejsza siła dotarła do ciała dziecka. Duży wpływ na właściwą ochronę części szyjnej ma dobrze dopasowany zagłówek, który otacza główkę dziecka z trzech stron.   Ciekawą, rewolucyjną wręcz innowacją w fotelikach samochodowych 9-22 kg są wbudowane poduszki powietrzne, które chronią brzuch dziecka i narządy wewnętrzne przed urazami. Testy zderzeniowe i badania udowodniły, że technologia poduszek powietrznych wbudowanych w fotelik zapewnia dziecku podróżującemu przodem do kierunku jazdy taki sam stopień bezpieczeństwa, co maluchowi przewożonemu tyłem w foteliku bez poduszek z tej samej grupy wagowej. Oznacza to swoisty przełom na rynku fotelików samochodowych przodem do kierunku jazdy, które generalnie uznawane są za mniej bezpieczne niż te RWF.  

Podczas poszukiwań dobrego fotelika warto kierować się zasadą – im więcej, tym lepiej. Chodzi oczywiście o ilość zastosowanych dla bezpieczeństwa rozwiązań, atestów, certyfikatów i poświadczeń wskazujących na stopień ochrony. Dlatego też zawsze warto brać pod uwagę wysokie oceny uzyskane w testach zderzeniowych, a także inne wyróżnienia, które mogą okazać się cenną wskazówką podczas wyboru najlepszego fotelika samochodowego dla dziecka.  

Prawidłowa instalacja i zapięcie fotelika 9-22kg – podstawą bezpiecznej podróży  

Foteliki samochodowe zawsze należy montować w aucie zgodnie z instrukcją producenta. Bardziej intuicyjny i dopuszczający mniejszy margines błędu jest montaż z użyciem systemu isofix, jednak nie każdy samochód jest w niego wyposażony – dlatego zwłaszcza przy instalacji z użyciem pasa samochodowego tak istotne jest wykonanie wszystkich kolejnych czynności w taki sposób, w jaki opisał je producent. Gdy fotelik został już stabilnie zamocowany na kanapie samochodowej i nie wyczuwamy żadnych luzów, przechodzimy do zapięcia dziecka w foteliku. Nawet najlepszy, polecany fotelik samochodowy 9-22kg nie uchroni dziecka w czasie wypadku, jeśli pasy będą zapięte zbyt luźno – powinny bez ucisku, ale płasko przylegać do ciała malucha.    

pixelpixel